Dieta Montignaca należy do diet niskowęglowodanowych i jej główną zasadą jest jedzenie tych posiłków, które mają niski .
Dieta Montignaca - zobacz, jak dużo możesz schudnąc
Z czasem działanie trzustki rozregulowuje się i wydziela ona insulinę nawet wtedy, gdy nie jest ona potrzebna. Prowadzi to do otyłości.

Jakie są najważniejsze zasady diety Montignaca?
Po pierwsze, należy zaopatrzyć się w tabelę indeksu glikemicznego potraw i jeść tylko te, które mają indeks poniżej 50. Posiłki są zjadane 3 razy dziennie i zawierają sporo błonnika, który dodatkowo reguluje poziom glukozy we krwi. Dieta Montignaca opiera się na zmniejszeniu ilości tłuszczów nasyconych i jedzeniu produktów o małym stopniu przetworzenia. W tej diecie należy wyeliminować glukozę i inne cukry, ponieważ mają one bardzo wysoki indeks glikemiczny.

Dieta Montignaca - jadłospis
Ustalenie jadłospisu diety Montignaca jest wyjątkowo proste – należy unikać wszystkich produktów, które mają indeks glikemiczny powyżej 50. Jest to między innymi cukier i słodycze, owoce i warzywa skrobiowe. Dieta składa się z kilku faz, podczas których najpierw tracimy zbędne kilogramy, a następnie utrwalamy efekt.

Dwie fazy diety
Podobnie, jak w innych dietach, metoda Montignaca dzieli się na dwie fazy. W pierwszej nie łączy się tłuszczów i węglowodanów, natomiast w drugiej fazie, nie trzeba tego przestrzegać aż tak restrykcyjnie. Dzięki diecie Montignaca można schudnąć jedynie do prawidłowego BMI. Dieta jest skuteczniejsza od diet niskotłuszczowych, a niewielka ilość węglowodanów sprawia, że całkowicie znika uczucie głodu. Jej wprowadzenie jest proste, ponieważ mamy jasno wymienione produkty, które należy wyeliminować z diety. W dużym przybliżeniu, będą to:
  • cukier
  • produkty mączne
  • warzywa zawierające skrobię
W pierwszej fazie należy wybierać posiłki zawierające albo i tłuszcze, albo węglowodany i białka, natomiast należy unikać łączenia w jednym posiłku węglowodanów i tłuszczów. Na diecie Montignaca należy unikać picia mocnej kawy, która zwiększa poziom treści i prowadzi do nasilenia uczucia głodu.

W drugiej fazie nadal unikamy jedzenia węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, jednak raz na jakiś czas, można sobie na nie pozwolić.

Kiedy dieta nie jest skuteczna?
Nie można powiedzieć, że dieta Montignaca jest skuteczna w każdym przypadku. Jej działanie opiera się na założeniu, że trzustka pacjenta pracuje nieprawidłowo i wprowadzenie diety ma na celu unormowanie pracy tego organu.

Jeśli lub przyjmowaniem lekarstw, dieta nie będzie pomocna. Kolejnym problemem z tą dietą jest fakt, że utrudnia ona schudnięcie do idealnej wagi (po jakimś czasie następuje zatrzymanie spadku masy ciała). Produkty o dużej zawartości tłuszczu także mogą prowadzić do otyłości, jeśli będziemy zjadali ich zbyt dużo.

Dieta Montignaca - opinie
Dieta Montignaca polega na jedzeniu tych pokarmów, które nie wywołują nagłego podniesienia się poziomu glukozy we krwi. Dzięki temu można uniknąć problemów z silnym uczuciem głodu, które pojawia się po słodkich przekąskach. Większość dietetyków jest dziś zdania, że należy unikać jedzenia cukrów, z tego powodu, dieta Montignaca wydaje się dobrym wyborem.

Dieta Montignaca - efekty
Dieta Montignaca jest mniej wymagająca, niż inne diety węglowodanowe, co jest okupione tym, że daje nieco słabsze efekty. Z drugiej strony, jest bardziej naturalna i dostarcza tych węglowodanów, które są określane jako zdrowe. Wiele osób twierdzi, że dzięki tej diecie udało się im schudnąć kilkadziesiąt kilogramów i to jest najlepsza rekomendacja tej diety.

Zobacz także