Aby skutecznie walczyć z otyłością, musisz znać przyczyny choroby. Większość osób próbuje to robić za pomocą przypadkowych diet, które nie dają żadnych rezultatów.
Jakie są przyczyny otyłości?

Nie można powiedzieć, że otyłość czy nadwaga jest spowodowana tym, że je zbyt dużo. Osoba otyła robi to z jakiegoś powodu i nie zależy to od jej woli. Przypomina to sytuację, w której lekarz mówi do pacjenta chorego na Parkinsona, by ten przestał się trząść. Przyczyna otyłości jest prosta - pacjent przyjmuje za dużo kalorii i za mało ich wydatkuje. Sprawdźmy, co jest jej bezpośrednią przyczyną.

Oto najpowszechniejsze przyczyny otyłości:

  • Stres, depresja, wahania nastroju. Nadwaga może być oznaką nieradzenia sobie z rzeczywistością. Wiele osób zajada stres w pracy, sięgając po orzeszki, chipsy lub słodycze. Jeśli chcesz schudnąć, musisz najpierw rozwiązać problemy, które są przyczyną stresu.

  • Brak ruchu - organizm człowieka nie jest dostosowany do takiego stylu życia, jaki aktualnie prowadzimy. Mamy bardzo duże zapotrzebowanie energetyczne nawet wtedy, gdy nie zużywamy tej energii, co prowadzi do gromadzenia się tłuszczu. Dobrym nawykiem jest przechodzenie dziennie około 10 000 kroków, ale większość ludzi w czasie dnia chodzi znacznie mniej.

  • Złe nawyki żywieniowe - nakładanie zbyt dużych porcji na talerz, jedzenie deseru, unikanie jedzenia śniadań, jedzenie w fast-foodach. Jeśli nie kontrolujesz ilości kalorii, jest bardzo prawdopodobne, że jesz za dużo.

  • Nadmiar węglowodanów - pieczywo, ziemniaki, słodycze (także w formie napojów) dają mózgowi mnóstwo radości, ale powodują szybkie zwiększenie poziomu glukozy we krwi. Wbrew pozorom, tycie nie jest spowodowane przez tłuszcz, a właśnie przez węglowodany. Jeśli zrezygnujesz z deserów, szybko zauważysz, że Twoja waga się zmniejsza.

  • Nieprawidłowa przemiana materii - dotyczy to niewielkiej części społeczeństwa i ta wymówka nie może być powodem, by zaprzestać walki o szczupłą sylwetkę. Jeśli masz słaby metabolizm, wykonaj badania tarczycy i zmień tryb życia na bardziej aktywny.

Zobacz także