Większość diety stanowią owoce, orzechy i nasiona roślin. Nie można jeść wszystkich produktów, które są zakazane w wegetarianizmie.
Co można jeść na diecie frutariańskiej?
Wybór produktów jest bardzo ograniczony. Można jeść wszystkie owoce, takie, jak cytrusy, jabłka, banany itp. a także awokado, oliwki i kokosy. Można także jeść rodzynki, śliwki i daktyle, a także warzywa, jak bakłażan czy pomidor. Mogą być one przyjmowane także w formie soków. Dieta frutariańska to także picie dużej ilości wody.
Czy frutarianizm jest bezpieczny?
Według mnie, taka dieta jest niewskazana zarówno wtedy, gdy trwa kilka dni, jak i podczas dłuższego stosowania. Jeśli chcesz go zastosować jako terapię odchudzającą, po zakończeniu „eksperymentu”, bardzo szybko przybierzesz dodatkowe kilogramy.
Monodieta opiera się na węglowodanach i błonniku, a te dwa składniki nie są wymienione jako niezbędne dla organizmu w żadnych podręczniku na temat odżywiania. Dieta prowadzi do zmęczenia i anemii, dlatego osoba wyznająca frutarianizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.
Częstym problemem osób, odżywiających się w tym modelu, jest zniszczenie szkliwa zębów przez bardzo dużą konsumpcję owoców. Okazuje się, że duża ilość fruktozy i kwasów owocowych, prowadzi do problemów z zębami.
Podsumowanie
Naszym zdaniem, dieta frutariańska jest złym rozwiązaniem, bo nie zaspokaja wszystkich potrzeb organizmu człowieka. Przekonało się o tym wiele osób, które cierpiały na niedożywienie i osłabienie i z tego powodu znalazły się w szpitalu. Dieta powoduje także wahania poziomu glukozy we krwi, przez co może pojawić się problem z cukrzycą i napadami głodu. Bardzo mała ilość białka będzie prowadziła do problemów z mięśniami, natomiast niemal całkowity brak tłuszczu, do niewłaściwego wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczu.