Masz problem ze zrzuceniem wagi i chcesz stworzyć plan rozsądnej diety, która pomoże Ci to osiągnąć w jak najkrótszym czasie?
Dieta redukcyjna – jak pozbyć się zbędnych kilogramów?

Zapomnij o dietach cud i o preparatach, które nie dają ci żadnych korzyści, oprócz drenowania portfela. O wiele lepiej jest wprowadzić dokładnie opracowaną dietę redukcyjną. Oto jej najważniejsze zasady:

  • Posiłki należy jeść regularnie i dość często – jeśli jesz rzadziej, niż co 4 godziny, Twój organizm zaczyna czerpać energię z rozkładu mięśni, bo nasila się wtedy katabolizm. Co gorsza, dochodzi wtedy do spadku metabolizmu (tym większego, im dłużej trwa głodówka), bo organizm chroni się przed brakiem jedzenia, do którego może dojść w przyszłości. Wniosek jest prosty - nie omijaj żadnego z posiłków i rozkładaj wartość energetyczną posiłków po równo.
  • Nie wolno pomijać żadnych składników odżywczych – monodiety opierają się na tym, że dostarczają wyłącznie białka, lub białka z tłuszczami, jednak taki pokarm po prostu się nie wchłania. Jeśli trenujesz sporty wytrzymałościowe, musisz zwiększyć ilość węglowodanów w diecie, bo w przeciwnym przypadku, będziesz miał problem z ilością energii. Dieta ograniczająca wpływa niekorzystnie na mięśnie, natomiast brak tłuszczu, na wchłanianie witamin.
  • Nie ograniczaj zbyt mocno swojego bilansu kalorycznego – zacznij od sprawdzenia, ile kilogramów powinieneś ważyć i następnie oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Odlicz od niego około 300 kalorii i skomponuj dietę w taki sposób, by dostarczać ich w wystarczającej ilości. Taką dietę będziesz mógł zachować o wiele łatwiej niż , która szybko spowalnia metabolizm. Wniosek - poznaj swoje zapotrzebowanie na kalorie i dopasuj do niego dietę.
  • Pij dużo wody – woda jest niezbędna dla prawidłowego procesu odchudzania. Nie pij jej na siłę, ale staraj się nie schodzić poniżej 2 litrów czystej, niegazowanej wody. Pozwala ona usunąć toksyny z organizmu i pozbyć się obrzęków. Chroni także przed zaparciami, które często pojawiają się u osób, które są na diecie. Zwróć uwagę na to, że wiele produktów zmniejsza ilość wody w organizmie - są na przykład substancje pochodzenia naturalnego (kawa, herbata), niektóre leki i alkohol. Woda
  • Nie unikaj zdrowego tłuszczu – są osoby, które chcą schudnąć przez unikanie jedzenia tłuszczu, co jest złym rozwiązaniem. W tłuszczach rozpuszczają się ważne witaminy, są one niezbędne także do prawidłowego przebiegu procesów w organizmie. Warto skłonić się ku zdrowym tłuszczom, takim, jak oleje tłoczone na zimno i rybom. Nie zapominaj, że olej ma bardzo dużo kalorii i powinieneś go przyjmować w odpowiedniej, niewielkiej dawce. Niektórzy ludzie przesadzają w drugą stronę i jedzą bardzo dużo tłuszczu, co prowadzi do otyłości.
  • Ogranicz spożycie soli – im więcej soli jest w Twoim diecie, tym trudniej jest Ci schudnąć. Sól jest dodawana w dużej ilości do wszystkich produktów spożywczych, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest niedodawanie jej w czystej postaci i czytanie etykiet produktów spożywczych. Sól wpływa na zatrzymanie wody w organizmie i prowadzi do powstawania obrzęków. Wystarczy odstawić sól na kilka dni, a waga Twojego ciała od razu spadnie.

  • Poznaj swoją tolerancję na cukier - moim zdaniem, jednym z największych problemów osób, które są otyłe, jest nieprawidłowa praca trzustki, oznaczająca cukrzycę. Jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy, jak ciągłe pragnienie, nadmierne oddawanie moczu czy też senność w ciągu dnia, powinieneś przebadać się na cukrzycę. Najważniejsze przysłowie związane ze zdrowiem brzmi - lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto unikać tłustych potraw i nadmiaru cukru w diecie, a także kontrolować swoją masę ciała.

  • Reaguj na wczesnym etapie - walka z otyłością jest znacznie prostsza wtedy, gdy rozpoczniesz ją jak najszybciej. Niestety, ale większość osób zauważa swoją dopiero wtedy, gdy przekracza ona kilka a nawet kilkanaście kilogramów, dlatego walka z nią jest tak trudna. Jeśli nie masz wagi w domu, możesz sprawdzić ile ważysz w aptece lub u lekarza. Jeśli Twoje wyniki wskazują na otyłość lub nadwagę, od razu podejmij walkę i zmień swoją dietę.

Zobacz także