Dieta 1000 kcal była jedną z najpopularniejszą diet kilka lat temu, ponieważ jeśli zastosowaliśmy się do jej zaleceń, mieliśmy pewność, że schudniemy.
Dieta 1000 kcal
Obecnie jest mnóstwo diet, w których nie mówi się o kaloriach, co łamie podstawową zasadę odchudzania – chudniemy tylko wtedy, gdy przyjmujemy mniej kalorii, niż spalamy.

Dieta 1000 kcal - jadłospis
Dieta powinna składać się z kilku dań, najczęściej przygotowywanych na parze lub gotowanych. Smażenie jest wykluczone, ponieważ znacznie zwiększa wartość kaloryczną potraw. Bardzo ważna jest odpowiednia ilość przyjmowanej wody – powinno być jej co najmniej 2 litry, dzięki czemu będzie można nie tylko oczyścić organizm, ale także przyśpieszyć spalanie tłuszczu.
Jadłospis nie powinien się mocno różnić od tego, co jedliśmy dotychczas - im większe zmiany spróbujesz wprowadzić, tym większe ryzyko, że nie uda Ci się utrzymać diety. Na początek odstaw wszystkie przekąski i zmniejsz porcje posiłków, które towarzyszyły Ci do tej pory.

Dieta 1000 kcal - opinie
Dieta 1000 kcal dostarcza większej ilości składników odżywczych, niż inne diety redukcyjne, ponieważ nie masz ograniczeń odnośnie do tego, co możesz spożywać. W wielu dietach dających podobne efekty, nie można jeść pieczywa i tłuszczu, natomiast w diecie 1000 kcal, nie ma tego ograniczenia.

Opinie na temat tej diety są zróżnicowane – u niektórych osób przynosi ona szybki spadek wagi, bez większych kłopotów, inne zaś nie są w stanie utrzymać jej zaleceń.

Dieta 1000 kcal, w której będzie sporo węglowodanów, może być trudna do utrzymania przez dłuższy czas, z powodu na wyczerpujące wahania poziomu glukozy we krwi. Jeśli chcesz, by dieta tego typu dawała najlepsze rezultaty, powinieneś zwiększyć ilość przyjmowanego . Ma ono kilka korzystnych działań na organizm - zmniejsza apetyt, zawiera bardzo mało kalorii w stosunku do tłuszczu i cukru, a jego trawienie wymaga ze strony organizmu sporego wysiłku.

Dieta 1000 kcal - efekty
Dieta niskokaloryczna ma dużą wadę, ponieważ prowadzi do spowolnienia metabolizmu i jeśli będziemy ją stosowali przez dłuższy czas, będziemy czuli zmęczenie. Ze względu na to, że dieta dostarcza bardzo mało kalorii, nie trudno przy niej o napady głodu, które kończą się wyrzutami sumienia. Dietetycy uważają, że lepszym rozwiązaniem jest dieta dostarczająca około 1500 kcal, która daje podobne efekty i nie prowadzi do wyniszczenia organizmu.

Jeśli jesteś osobą wytrwałą i nie boisz się bardzo ograniczonego jadłospisu, możesz spróbować swoich sił z tą dietą. Jest ona rozwiązaniem między innymi dla osób, które próbowały innych diet (na przykład diety białkowej), ale nie udało się im dzięki nim schudnąć.

Zobacz także