Niezależnie od tego, o jakich dietach usłyszałeś w ostatnich czasopismach o gwiazdach, istnieją pewne, niepodważalne zasady zdrowego odżywiania. Osoby, które mają prawidłową masę ciała, zasady diety są bardzo proste – jej podstawą mogą być węglowodany (ziemniaki, chleb, ryż, makaron), połączone z białkiem (mięsem, rybami, warzywami strączkowymi a także nabiałem).
Jakie są zasady zbilansowanej diety?
Jeśli nie będziesz nadużywał soli i cukru, na takiej diecie nie będziesz miał problemów z wagą. Warto regularnie zwracać uwagę na wartość kaloryczną posiłków i kontrolować swoją wagę. Niestety, ale w praktyce taka dieta może prowadzić do otyłości – wystarczy przyjrzeć się przeciętnemu mieszkańcowi USA. Bardzo częstą przyczyną otyłości jest picie napojów gazowanych. Grupy produktów spożywczych, które muszą znaleźć się w Twojej diecie
- duża ilość owoców i warzyw jako podstawa diety
- sporo węglowodanów, w formie chleba, ryżu, ziemniaków i ryżu
- mięso, ryby, warzywa strączkowe
- produkty mleczne i nabiał
- bardzo mała ilość cukrów prostych
Warzywa i owoce – czy jesz je pięć razy dziennie?
Warzywa i owoce muszą się znaleźć w diecie dlatego, że dostarczają dużą ilość witamin i minerałów. Ludzie, którzy jedzą owoce i warzywa przynajmniej 5 razy dziennie, mają mniejsze ryzyko chorób serca, zawału i niektórych nowotworów. Niektórym osobom wydaje się, że 5 porcji owoców i warzyw dziennie to zbyt dużo. W rzeczywistości jest to proste – jedna porcja to jabłko, banan czy inny owoc.
Węglowodany w diecie
Dla niektórych osób węglowodany są związane bezpośrednio z otyłością, jednak nie możesz ich pomijać w diecie. Przykładowo – ziemniaki zawierają sporo węglowodanów, ale także potas i inne minerały. Warto zwrócić uwagę także na węglowodany w formie pieczywa pełnoziarnistego, brązowego ryżu i chleba z dodatkiem otrąb.
Mięso, ryby i jajka
Białko jest konieczne w diecie, a mięso dostarcza takich składników, jak witaminy, minerały, żelazo, cynk i witaminę B. Najlepiej unikać mięsa ze skórą, bo zawiera ona dużo tłuszczu. Ryby (szczególnie te poławiane w oceanie, a nie z hodowli), są dobrym źródłem białka, witamin i kwasów tłuszczowych. Olej rybi dostarcza także kwasów omega-3. W diecie powinny się znaleźć dwie porcje ryb tygodniowo. Zdanie na temat jedzenia jajek jest podzielone – według nowych badań, nie są one tak szkodliwe, jak się o nich mówiło kilka lat temu. Białko o nieco mniejszej wartości odżywczej znajdziesz w warzywach strączkowych.
Jedz mniej cukru i tłuszczu
Tłuszcze nasycone i węglowodany proste powinny być ograniczane w diecie, ponieważ prowadzą bezpośrednio do otyłości. Tłuszcze nasycone znajdziesz przede wszystkim w:
- serach
- wędlinach
- maśle
- ciastkach
- herbatnikach
Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużo cukru znajduje się na przykład w sokach owocowych i napojach gazowanych. Problem z węglowodanami zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie i może prowadzić do cukrzycy typu I lub II w późniejszym wieku. Jeśli w Twojej diecie znajdują się węglowodany proste, powinieneś z nich jak najszybciej zrezygnować, dla dobra swojego zdrowia. Cukier w prostej formie bardzo szybko przenika do krwi i prowadzi do wydzielania insuliny, co po kilku latach może doprowadzić do problemów z trzustką.