Na temat biegania i spalania tłuszczu powstało wiele mitów. Według niektórych osób, bieganie nie powoduje spalania tłuszczu, inni twierdzą zaś, że dzięki tej aktywności, spalamy kalorie, co musi się przełożyć na odchudzanie.
Czy bieganie pozwala spalić tłuszcz?
Okazuje się, że prawdziwy jest ten drugi pogląd – jeśli intensywnie biegamy, spalamy kalorie, co przy zachowaniu diety przekłada się na zmniejszenie ilości tłuszczu w organizmie.

Oczywiście, bardzo intensywne bieganie przez długi czas nie jest możliwe, bo organizm się nie zregeneruje. Intensywne biegi powinny być uprawiane rzadko. Bieganie w wolnym tempie jest korzystniejsze, ponieważ można je uprawiać nawet każdego dnia.


Na spalanie tłuszczu bardzo dobrze wpływa spokojny, długi bieg, lub uprawianie treningu interwałowego. Ten drugi jest ważniejszy dla doświadczonych biegaczy.
Bieganie ma także wpływ na zwiększenie metabolizmu w ciągu dnia, dlatego warto biegać rano, po lekkim śniadaniu. Nie wolno unikać wtedy jedzenia węglowodanów, bo dzięki nim, możliwe jest spalenie tłuszczu. Bieganie bez posiłku może doprowadzić do hipoglikemii.
Trening HIIT (trening interwałowy) ma najskuteczniejsze działanie na odchudzanie. Polega na bieganiu z maksymalną intensywnością przez na przykład 30 sekund, po którym następuje półtora minuty truchtu. Takie serie powtarzamy kilka razy. Taki wysiłek pozwala osiągnąć szybsze efekty odchudzające i poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego. W przeciwieństwie do zwykłego truchtu, nie wolno go stosować codziennie.


Osoby z nadwagą muszą pamiętać, że bieganie mocno obciąża stawy. Jeśli masz do schudnięcia ponad 10 kilogramów, najlepiej łączyć marszobieg z treningami siłowymi, a następnie przechodzić do szybszych ćwiczeń.
Na koniec chcemy odpowiedzieć na tytułowe pytanie – czy bieganie pozwala spalać tłuszcz? Naszym zdaniem, to jeden z najlepszych sposobów na odchudzanie, jeśli podczas biegu będziesz utrzymywał odpowiednie tempo.

Jakie powinno być tętno podczas biegu?
Fizjologowie poświęcili wiele lat na sprawdzenie tego, z jaką intensywnością spala się tłuszcz w czasie biegu o różnej intensywności. Sprawdzono między innymi, skąd organizm pobiera energię podczas biegu i badania pokazały, że największe spalanie tłuszczu następuje w czasie wolnego biegu w tempie około 40 - 50% HRmax.
Wraz ze zwiększaniem intensywności ćwiczeń, maleje ilość spalanego tłuszczu i organizm przestawia się na spalanie glukozy. Mimo to bieganie z większą prędkością odchudza skuteczniej, ze względu na większą sumaryczną ilość spalonych kalorii.

Warto zwrócić uwagę na to, jacy biegacze są najszczuplejsi - są to zwykle długodystansowcy. Wynika to z faktu, że poświęcają oni najwięcej czasu na treningu. To właśnie ten parametr jest najważniejszy, jeśli chcesz schudnąć maksymalną ilość kilogramów.

Zobacz także