Gdy patrzysz w lustro i widzisz, że Twoja sylwetka jest daleka od doskonałości, zaczynasz kolejną dietę i ostre ćwiczenia.
Najczęstsze błędy podczas odchudzania
Oto kilka powszechnych błędów, których powinieneś unikać, jeśli chcesz schudnąć i następnie utrzymać prawidłową wagę.
- Stosowanie restrykcyjnych diet, które eliminują pewne składniki. Dieta powinna jak najbardziej przypominać Twoje dotychczasowe odżywianie. Jeśli z dnia na dzień ograniczysz kalorie o połowę, lub zaczniesz jeść wyłącznie kalafior z kurczakiem, schudniesz … do czasu, aż wrócisz do normalnej diety. Lepiej jest zmniejszyć porcje o połowę i trzymać się ich przez cały czas.
- Eliminowanie jednego składnika pokarmowego – człowiek powinien jeść zarówno węglowodany, jak i tłuszcze i białka. Dieta oparta tylko na jednym z tych składników, prowadzi do poważnych zmian w organizmie. Dieta oparta na ograniczeniu ilości węglowodanów jest skuteczna, ale prowadzi do zmniejszenia masy mięśniowej. Podobnie jest z dietą wegetariańską i beztłuszczową – żadna z nich nie jest prawidłowym sposobem odżywiania.
- Myślisz, że pusty brzuch prowadzi do spalania tłuszczu . Do spalania tłuszczu potrzebna jest pewna dawka glukozy we krwi, która będzie dostarczała siły mięśniom i mózgowi. Na diecie bez węglowodanów lub podczas głodzenia się, dochodzi do spalenia mięśni, a nie tłuszczu. W takiej sytuacji Twój metabolizm spada, bo ciało myśli, że okres głodu utrzyma się przez dłuższy czas.
- Uważasz, że środki odchudzające zastąpią dietę. Istnieją suplementy diety, które wspomagają odchudzanie, ale żaden z nich nie będzie skuteczny, jeśli nie zmienisz swoich nawyków żywnościowych. Do tej pory potwierdzono działanie odchudzające tylko jednej substancji chemicznej dostępnej na receptę. Jest to Orlistat, który stosuje się tylko przypadku dużej otyłości. Pozostałe suplementy diety mają jedynie działanie wspomagające.
- Stosujesz głodówki lub „terapie oczyszczające”. Twój organizm jest wyposażony w doskonały system samooczyszczania, i nie ma potrzeby wspomagania tego procesu. Głodówka jest dla organizmu czymś nienaturalnym i prowadzi do zniszczenia kosmków jelitowych. Jeszcze gorsze są terapie odchudzające polegające na piciu soków owocowych, co powoduje duże wahania poziomu glukozy we krwi. Im częściej głodzisz się, tym większe jest ryzyko tego, że pojawią u Ciebie zaburzenia odżywiania, jak bulimia i poczucie winy z powodu jedzenia.
- Oczekujesz błyskawicznych rezultatów diety - moim zdaniem, to największy grzech współczesnych diet. Jeśli widzisz, że jakaś kuracja odchudzająca pozwala schudnąć na przykład 10 kilogramów w ciągu tygodnia, możesz mieć pewność, że nie ma ona nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Prawidłowe tempo chudnięcia to około 1/2 - 1 kilogram tygodniowo. Taki ubytek wagi można osiągnąć dzięki drobnym, pozytywnym zmianom w diecie i regularnym ćwiczeniom. Jeśli "obrażasz" się na dietę dlatego, że nie schudłeś na niej od razu kilku kilogramów, problem leży w Twojej psychice.
Teraz już wiesz, jakie są mity na temat odchudzania.