Przede wszystkim zwiększasz prawdopodobieństwo wystąpienia chorób takich jak otyłość, rak żołądka, nadciśnienie lub choroby serca. Poniżej znajdziesz produkty, które warto omijać szerokim łukiem.
Mrożone warzywa z sosem
W 150 ml mrożonych warzyw z sosem możecie znaleźć 450 mg sodu. Jest to ogromna ilość produktu, który jedynie wyrządza szkody w organizmie. Warto pomyśleć o zakupie świeżych lub mrożonych warzyw bez sosu, a sam sos przyrządzić samodzielnie w domu dodając kilka ulubionych przypraw.
Warto wiedzieć, że zamrożenie świeżych produktów pozwoli na zachowanie wartości odżywczych produktu, zaś świeże mogą ich się pozbyć podczas długiego przechowywania.
Gorąca czekolada
Podczas zimnych dni nic nie zadziała lepiej niż ten gorący napój. Zapewnia około 90 kcal i mniej więcej 8% dziennego zapotrzebowania na sól. Najlepszym sposobem jest zrobienie własnej czekolady złożonej z kakao, mleka i ulubionych dodatków.
Słodkości w sklepach
Ciastka w opakowaniach są obficie zaopatrzone w cukier i węglowodany. Nieodzownym składnikiem takich produktów jest duża ilość soli. Przykładowo jeden pączek ma w sobie 180 mg sodu. Sól w tym przypadku spełnia funkcję środka konserwującego, dzięki czemu wypieki będą smaczne i miękkie dłuższą ilość czasu. Lepiej zrobić coś własnego w domu, niż truć się niepotrzebną ilością soli.
Kanapki
Jedna kanapka może zawierać w sobie nawet 1000 mg sodu. Jest to wyliczenie po dodaniu wszystkich produktów, które z reguły dodajemy do posiłku np. pieczywo, wędlina, ser itp. Najlepiej zrobić własną kanapkę piekąc chleb i mięso, dodając do tego świeże warzywa.
Sosy
Nie jest w tym nic dziwnego, że w sosach znajduje się sól, jednak zadziwiający jest fakt, że w jednej łyżce gotowego sosu może znajdować się aż 150 mg soli. Jest to około 8% dziennego zapotrzebowania. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie marynat domowej roboty.
Produkty o małej ilości soli
Nieraz spotykamy się z napisem „zmniejszona ilość soli”. Jest to dość sprytne sformułowanie, ponieważ w rzeczywistości zawierają mniej soli, ale jest to i tak bardzo spora dawka. Przykładowo produkt, który miał 100 mg soli w obniżonej ilości będzie miał 75 mg. Jeśli decydujesz się na stopniowe zmniejszenie spożywania soli takie produkty będą pasowały idealne. Szukaj produktu z napisem „bez soli”.
Twaróg
Posiada w sobie dużą ilość białka i mało kalorii. Nie daj się jednak zwieść, bo około 100 g twarogu może zawierać 500 mg soli. Jest to aż 20% tego, co możesz spożyć w przeciągu dnia. Zdecydowanie lepszym produktem będzie jogurt grecki lub kefir.
Jeśli nie możesz obyć się bez soli i słonego s maku stosuj różnego rodzaju zamienniki, które poprawią smak dań. Możesz np. zastosować przyprawy, które są charakterystyczne w smaku np. czosnek lub kminek. Ewentualnie dobrym zamiennikiem może okazać się sól morska.
W tych produktach znajdziesz ukrytą ilość soli
Każdy wie, że sól nazywana jest „białą śmiercią”. Dzieje się tak, ponieważ nadużywanie tego produktu może mieć negatywne skutki dla twojego organizmu.
W tych produktach znajdziesz ukrytą ilość soli