Witaminy można podzielić na dwie grupy: rozpuszczalne w wodzie (B i C) i rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K). Aby zapobiec niebezpiecznym dla zdrowia niedoborom tych istotnych elementów, konieczne trzeba dostarczyć je do organizmu, poprzez prawidłową dietę lub drogą suplementów. Działanie witamin jest odczuwalne dość szybko – zarówno, gdy jest ich prawidłowa ilość, jak i wówczas, gdy występuje niedobór, czyli awitaminoza. W pierwszym przypadku objawia się do dobrym samopoczuciem i kondycją, zaś w drugim różnymi dolegliwościami, które zazwyczaj są przypisane do braku konkretnej witaminy.
Witamina młodości
Witamina E jest często uznawana za witaminę młodości. Wpływa na to jej istotne działanie na stan skóry. Jednak jak dowiodły ostatnie badania, witamina E pełni w organizmie znacznie więcej funkcji niż dotychczas uważano.
Cechą charakterystyczną witaminy E jest jej wysokie działanie antyoksydacyjne. Co więcej, istotnie zmniejsza też ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a także nowotworowych. Regularne jej spożywanie może uchronić od nowotworu przewodu pokarmowego, jamy ustnej czy okrężnicy. Witamina E wspomaga leczenie takich chorób jak niedokrwistość, miażdżyca, cukrzyca, tarczyca i problemów ze stawami. Dobrze wpływa również na zdrowie osób chorych na chorobę Parkinsona czy Alzheimera. Co też istotne, witamina E znacząco przyśpiesza gojenie się ran i odbudowę uszkodzonego naskórka.
Produkty, które zawierają największą ilość witaminy E to głównie słonecznik, soja i kukurydza. Jest ona też obecna i dobrze wchłania z produktów takich jak olej sojowy, słonecznikowy czy kukurydziany oraz mleka i masła.
Witamina E jest także częstym składnikiem różnego rodzaju kosmetyków – głównie preparatów do pielęgnacji skóry. Jako, że istotnie wpływa ona na elastyczność skóry, jej brak uwydatnia się najczęściej w postaci zmarszczek. Aby ich uniknąć należy regularnie stosować na skórę preparaty w których jest ona obecna.
Niedobór witaminy E w organizmie występuje bardzo rzadko i najczęściej charakteryzuje się zaburzeniami związanymi z wchłanianiem tłuszczów. Jej nadmiar natomiast jest z organizmu wydalany, więc nie ma tu możliwości jej przedawkowania.
Rola witaminy E jest w organizmie bardzo istotna, a także znacząco przyczynia się do młodego wyglądu. Warto więc zadbać o to, aby była ona regularnym składnikiem diety zarówno w formie pokarmu, kremu jak i suplementu diety.
Źródła witamin
Na co dzień witaminy spotykamy w owocach, warzywach i mięsie, i jest to ich naturalna forma, w zasadzie najbardziej też korzystna dla człowieka, gdyż w tej postaci są najlepiej wchłaniane. Drugi rodzaj to preparaty witaminowe lub witaminy syntetyczne otrzymywane z całkowicie naturalnych surowców. Oba te rodzaje są niezbędne wówczas, gdy wystąpi awitaminoza, ponieważ zbilansowana dieta i przestrzegania zasad zdrowego odżywiania się już nie wystarcza. Może ona jedynie zapewnić dzienną dawkę, a w przypadku niedoboru konieczne jest uzupełnienie tych elementów, aby ich poziom wrócił do prawidłowej równowagi.
Pamiętajmy, że zarówno niedobór jak i nadmiar witamin może zaszkodzić, więc w celu uzupełnienia występujących braków nie wolno zażywać zbyt dużych dawek. Najlepsza w tym względzie jest profilaktyka, czyli prawidłowa dieta zawierająca produkty bogate w witaminy. Jeśli już pojawi się problem z niedoborem warto dokładnie zapoznać się z właściwościami poszczególnymi suplementami, a także skonsultować się z lekarzem.
Dietoteczka.pl
tom
Lubię witaminy