Osoby cierpiące na celiakię nie mogą spożywać produktów zawierających gluten, ponieważ powodują one problemy jelitowe.
Dieta bezglutenowa – jakie daje korzyści?
Jedyną metodą leczenia tej choroby jest unikanie jedzenia zbóż, które zawierają gluten, czyli pszenicy, żyta i jęczmienia. Obecnie coraz częściej mówi się o tym, że gluten jest szkodliwy nie tylko dla osób chorych na celiakię, ale dla większości społeczeństwa. Pojawiła się swoista moda na unikanie jedzenia glutenu. Czy taki sposób odżywiania jest słuszny?
Produkty bezglutenowe
Gluten znajduje się nie tylko w mące i pieczywie. Można go znaleźć w wędlinach i kawie zbożowej, a także w czekoladzie, mleku, przyprawach i kawie, jeśli zostały one zanieczyszczone glutenem. Owies to zboże, które nie zawiera glutenu, ale w Polsce jest ono prawie zawsze zanieczyszczone tą substancją, dlatego traktuje się go, jako produkt glutenowy.
Wolne od glutenu są takie produkty, jak:
- kasza gryczana
- czekolada bez nadzienia oznaczona odpowiednim napisem
- jaja
- mleko
- mięso
- miód i cukier
Ponieważ gluten jest bardzo często stosowany jako dodatek do produktów, stosowanie diety bezglutenowej jest dość problematyczne. Produkty oznaczone napisem „produkt bezglutenowy” zawierają mniej, niż 20 mg glutenu w kilogramie i mogą być spożywane przez chorych na celiakię.
Lekarze, którzy specjalizują się w leczeniu celiakii, często mówią o tym, że gluten ma negatywny wpływ na organizm tylko wtedy, gdy jesteś chory na tę chorobę. Osób, które chorują na celiakię, jest mniej niż 1%.
To zboże występuje w większości produktów piekarniczych, gdyż odpowiada za prawidłową strukturę wypieku.
Czy każdy powinien stosować dietę bezglutenową?
Ostatnio dieta bezglutenowa stała się bardzo popularna i zaczęły ją stosować nawet te osoby, które nie chorują na celiakię.
Lekarze nie są zgodni z tym, że unikanie glutenu daje pozytywne efekty u osób, które są zdrowe, dlatego przed jej wprowadzeniem należy się dobrze zastanowić. W sieci często można przeczytać o tym, że osoby, które odstawiły gluten, od razu poczuły się lepiej i schudły kilka kilogramów.
Badania przeprowadzone na osobach niechorujących na celiakię wykazały, że ten pogląd nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości i odstawienie glutenu nie daje żadnych pozytywnych efektów. Organizm zdrowego człowieka nie reaguje na gluten ani pozytywnie, ani negatywnie - biała zostają po prostu strawione.
Korzystne wypowiedzi na temat diety bezglutenowej mogą być związane z tym, że gdy na niej jesteśmy, dokładnie wybieramy to, co jemy. Przykładowo - jeśli w wędlinie lub w konserwie znajduje się gluten, jest to oznaką tego, że jest niskiej jakości i nie składa się (chociaż powinna) z samego mięsa.
Z tego powodu, jemy mniej niezdrowych pokarmów i podświadomie poprawiamy nasz nastrój.
Moim zdaniem, świadomość tego, co jemy, jest bardzo ważną kwestią i dzięki temu, możemy poprawić swoje samopoczucie.
Podsumowując - moim zdaniem, dzisiejsza moda na niejedzenie glutenu jest w dużej mierze spowodowana działaniami marketingowymi firm promujących drogą, zdrową żywność. Jeśli nie masz objawów nietolerancji glutenu, Twój organizm nie skorzysta z tego, że przestaniesz go przyjmować, natomiast ucierpi na tym Twój portfel.
~Ola, (IP: *.*.58.51)
Staram się kilka razy w tygodniu jeść świeże warzywa. Przeczytałam na stronie http://melvit.pl że faktycznie kasza gryczana ma bardzo dużo składników odżywczych.