Dieta strukturalna została stworzona przez dr. Bardadyna, którego celem było stworzenie diety, na której nie ma konieczności liczenia kalorii.
Dieta strukturalna
W tej diecie należy przyjmować te produkty, które mają niską wartość kaloryczną i jednocześnie zawierają dużo składników odżywczych. Można ją stosować także w celu zmniejszenia ryzyka występowania chorób cywilizacyjnych. Dieta strukturalna wpływa na oczyszczenie organizmu, a także na poprawienie samopoczucia.

Dieta strukturalna - jadłospis
W diecie Bardadyna dostajemy szczegółowy spis produktów, które powinny stanowić podstawę diety. Są to produkty zbożowe, warzywa, owoce zawierające niewielką ilość węglowodanów, orzechy, , zdrowe tłuszcze i napoje, niedostarczające dodatkowych kalorii. Dozwolone jest picie czerwonego wina.
Jeśli chodzi o tłuszcze, dozwolone są oleje tłuszczone na zimno i masło.

Oprócz nich, każdego dnia należy stosować odpowiedniego koloru, który wspiera pewny obszar działalności organizmu. Dodatkiem, który dostarcza witamin, może być gorzka czekolada lub drożdże.

Dieta najczęściej dostarcza jedynie 800 kcal, ale z uwagi na to, że można w niej znaleźć wszystkie niezbędne substancje spożywcze, nie powoduje wyniszczenia organizmu. Jeśli chcesz zastosować tę dietę po to, by odtruć organizm, ale nie potrzebujesz efektu odchudzającego, wybierz dietę o większej kaloryczności. Najbardziej obfite wersje tej diety dostarczają nawet 2000 kalorii.

Dieta strukturalna - produkty
Podstawą tej diety są produkty naturalne, które dostarczają niewielkiej ilości kalorii.
Produkty stosowane w tej diecie są bardzo różnorodne, a osoba odchudzająca się ma czarno na białym to, co można jeść, a czego należy unikać.

Jeśli masz czas i ochotę, możesz samodzielnie przyrządzić koktajle, jednak można je także kupić przez internet, to jest szybszą opcją. W diecie strukturalnej charakterystyczne jest to, że możemy wybierać z listy te produkty, które mają najwyższą wartość odżywczą. Pozwala to na uzyskanie szybkich efektów i sprawdzenie, które pokarmy są dla nas zdrowe, a bez których można się obyć.

Czy dieta strukturalna jest dla każdego?
Dieta strukturalna nie jest wskazana dla osób, które mają niedobory pokarmowe (przejawiające się na przykład anemią), ponieważ nie dostarcza wszystkich składników odżywczych. Sporym utrudnieniem jest to, że w tej diecie stosuje się produkty, których nie znajdziesz w zwykłych sklepach spożywczych (na przykład mleko ryżowe lub glony), dlatego jej utrzymanie przez dłuższy czas, może być kłopotliwe.
Mimo to dieta strukturalna jest ciekawą propozycją dla wszystkich osób, dbających o linię i chcących urozmaicić swój jadłospis od czasu do czasu.

Zobacz także