Zaburzenia pracy tarczycy - jeśli cierpisz na niedoczynność, to będziesz miał poważny problem z odchudzaniem. Objawy to na przykład uczucie zimna i zmęczenia, zatrzymanie wody w organizmie (opuchlizny), powiększona tarczyca.
Cukrzyca - zarówno leczenie tabletkami, jak i insuliną, może prowadzić do otyłości. Diabetycy powinni bardzo dokładnie kontrolować dietę i dbać o aktywność fizyczną. Im większa jest otyłość, tym trudniej leczy się cukrzyce.
Choroba Hashimoto - wpływa na funkcjonowanie tarczycy. Jeśli na nią chorujesz, musisz stosować dietę niskokaloryczną, która dostarczy jednocześnie odpowiedniej ilości kwasów Omega-3. Mają one działanie przeciwzapalne.
Depresja - poważne formy depresji wymagają stosowania silnych leków. Ich działanie niepożądane może objawiać się przez zwiększenie masy ciała.
Astma i inne choroby autoimmunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, sarkoidoza, toczeń) - leki sterydowe stosowane do zmniejszania częstotliwości napadów astmy i reakcji organizmu, powodują tycie.
Alergie - leki przeciwhistaminowe zwiększają apetyt, dlatego musimy się nauczyć tego, jak nad nim zapanować.
Tabletki antykoncepcyjne - prowadzą do zatrzymania wody w organizmie, powstawania zachcianek i obniżenia nastroju. Wiele kobiet tyje, podczas stosowania progestagenu. We wszystkich tych przypadkach trzeba pamiętać, że otyłość jest niezdrowa. Choroba lub stosowanie leków nie może być wymówką.
Jaka może być przyczyna braku efektów odchudzania?
Prawidłowa dieta i wysiłek fizyczny dają dobre efekty u większości osób. Jeśli mimo tych dwóch elementów nie możesz schudnąć, zwróć uwagę na to, czy nie masz następujących schorzeń.
Jaka może być przyczyna braku efektów odchudzania?