Dieta zone – poznaj jej zasady

Ocena artykułu: 4.2/5 (67 głosów)
Dieta zone opiera się na utrzymaniu równowagi między składnikami odżywczymi.
Dieta zone – poznaj jej zasady
W XX wieku bardzo popularne były diety opierające się na ograniczaniu ilości kalorii, natomiast w XXI naukowcy zorientowali się, że lepiej jest zwrócić uwagę na to, co jest przyczyną otyłości. Okazuje się, że nie jest to ilość kalorii, a to, jaka jest ich jakość. Dieta Zone opiera się na prawdziwym założeniu, że ma jedzenie węglowodanów.


Na początku jej stosowania można schudnąć około 3 kilogramy w ciągu dwóch tygodni, a później około 1 kg miesięcznie, dlatego jest małe ryzyko występowania efektu jojo. Termin „zone” odnosi się do , której poziom utrzymuje się w pełnej strefie. Można to regulować, dzięki ograniczeniu ilości przyjmowanych węglowodanów.

Dieta zone – zasady Barry'ego Searsa
Twórca diety bardzo dokładnie określił ilość składników odżywczych, jakie mamy przyjąć w ciągu dnia. Jest to 30 procent białek i tłuszczu oraz 40 procent węglowodanów. Posiłki można zjeść godzinę (a nie od razu) po wstaniu z łóżka, a następnie co kilka godzin. W tej diecie należy zmniejszyć ilość zjadanego chleba i innych węglowodanów.


Niewskazana jest też kofeina i cukier. Takie dobranie składników odżywczych pozwala na wyregulowanie ilości wydzielanych hormonów, co prowadzi do chudnięcia. Dieta dostarcza około 1700 kalorii dziennie, dlatego powoduje powolne, zdrowe chudnięcie. Jednocześnie, jest to zrównoważona dieta, która dostarcza wszystkich substancji odżywczych potrzebnych dla naszego organizmu.


Minusem tej diety jest to, że trzeba bardzo dokładnie znać zawartość składników odżywczych w poszczególnych produktach i obliczać stosunek , węglowodanów i tłuszczu. Stosowanie diety strefowej jest o wiele łatwiejsze wtedy, gdy korzystamy z gotowych jadłospisów, które można znaleźć na przykład w sieci. Aby zmniejszyć indeks glikemiczny posiłków, można zwiększyć ilość błonnika w diecie.

Bardzo ważne w diecie Zone jest jedzenie o odpowiednich porach - śniadanie jemy do godziny po pobudce, a następnie nie robimy większych przerw między posiłkami niż jedna godzina.

W diecie zone unikamy kofeiny i alkoholu, a także zmniejszamy ilość jedzonej skrobi. Polecanym płynem jest woda, zielona herbata i napary ziołowe.
Czy dieta zone jest zdrowa?
Naszym zdaniem, ta dieta jest rozsądnym wyborem, ponieważ ogranicza cukry proste i inne niezdrowe składniki i wiąże się z niewielkim zmniejszeniem ilości przyjmowanych kalorii.

To styl odżywiania, co oznacza, że do zasad tej diety powinniśmy się stosować cały czas, a nie tylko wtedy, gdy chcemy schudnąć.
Dzięki temu możliwe jest utrzymanie prawidłowej wagi. Jej twórca zaleca także ćwiczenia i dokładnie określa, kiedy mamy spożywać posiłki, co ułatwia wytrwanie.

Jest kilka diet, które opierają się na podobnych zasadach. Nieco bardziej restrykcyjne są diety wysokobiałkowe, a ograniczenie węglowodanów to jeden z elementów diety Paleo.


Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.