Kawa to używka, która budzi duże kontrowersje, a informacje na jej temat często są sprzeczne.
Czy kawa jest tucząca?
Co kilka lat pojawiają się badania wskazujące na jej szkodliwe działanie lub wręcz przeciwnie – przypisujące jej właściwości pozytywne.Wiele z tych badań dotyczy właściwości odchudzających kawy. Naszym zdaniem, filiżanka małej czarnej bez cukru jest dobrym wyborem, jeśli chcesz schudnąć. Oto kilka argumentów, które przemawiają za tym, by pić kawę.

Kawa nie ma kalorii, podobnie, jak herbata i woda, dlatego nie powoduje otyłości. Oczywiście, dotyczy to czystej kawy, dodatek cukru lub śmietanki sprawia, że należy traktować kawę jako deser i wliczać ją do naszego bilansu kalorii.

Kawa działa moczopędnie, dlatego pozwala pozbyć się obrzęków i nadmiaru wody zgromadzonej w innych miejscach. Wiele kobiet po kuracji oczyszczającej ma znacznie lepsze samopoczucie i wygląda szczuplej.
Kofeina jest składnikiem wielu suplementów diety o działaniu pobudzającym. Dzięki kawie, masz więcej energii i możesz na przykład dłużej trenować. Jeśli jesteś kawoszem i nagle przestaniesz ją pić, szybko pojawi się problem ze spadkiem metabolizmu.

Kawa hamuje apetyt – jeśli zastąpisz nią na przykład słodkie drugie śniadanie, skorzysta na tym Twój organizm. Nie namawiamy do tego, by pić ją zamiast śniadania, ale w niektórych sytuacjach jest niezastąpiona. Poprawia metabolizm i zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych – dzięki temu Twój organizm lepiej przyswaja substancje aktywne z pokarmu i możesz zjeść go mniej.

Kawa dla wielu osób jest używką, która wpływa znacząco na dobry nastrój i jej brak może spowodować, że zwrócą się w kierunku innych, bardziej szkodliwych używek. Pamiętaj o tym, że nigdy nie wykazano, że kawa ma szkodliwe działanie na organizm dlatego nie powinieneś się jej obawiać.

Zobacz także