Dieta odkwaszająca została opracowana przez Roberta Younga, naukowca zajmującego się między innymi przemianami komórkowymi.
Dieta odkwaszająca – jak zmienić swoje życie

Odkrył on, że wszystkie problemy organizmu biorą się z nieprawidłowego pH tkanek. Robert Young to postać bardzo kontrowersyjna - według niektórych osób, jest on pionierem nowego trendu w medycynie, według innych, jego odkrycia są niepotwierdzone. Robert Young to jeden z pionierów diety zasadowej, po którym pojawiło się wiele osób, wyznających podobne poglądy.

Co wpływa na zakwaszenie organizmu

Jest to przede wszystkim spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz węglowodanów. Można łatwo zauważyć, że osoby stosujące taką dietę (zwaną także dietą zachodnią), są otyłe, mają problemy zdrowotne i żyją krócej, od ludzi, którzy unikają jedzenia szkodliwych produktów. Podstawą diety odkwaszającej są owoce o małej zawartości cukru (na przykład cytryny, grapefruity), oraz warzywa (z wyłączeniem tych, które są bogatym źródłem skrobi). Polecane jest także przyjmowanie dużej ilości preparatów dostarczających minerały.
Według zasad diety zasadowej, bardzo ważne jest przyjmowanie szejków z warzyw i owoców, które uzupełniają witaminy i minerały i odkwaszają organizmu.

Dieta zasadowa to także pozytywne myślenie i unikanie stresu – te czynniki prowadzą do zmiany pH krwi i moczu.

Według Roberta Younga, przyczyną wszystkich chorób jest właśnie zakwaszenie organizmu.

Moim zdaniem, ta teoria jest bardzo kontrowersyjna a dieta nie spełnia zasad zdrowego odżywiania. Jedzenie samych warzyw powoduje duże problemy w zaspokojeniu naszego zapotrzebowania energetycznego – pomyśl, jak dużo trzeba zjeść sałaty, by dostarczyć sobie 2000 kalorii.

Nikomu nie udało się udowodnić teorii o zakwaszeniu organizmu, ponieważ organizm naturalnie radzi sobie z wahaniami pH w tkankach, posiadając system buforowy.

Można ją potraktować jako kurację oczyszczającą organizm i stosować krótkotrwale. Bardzo podobna jest dieta Ewy Dąbrowskiej, opierająca się na warzywach i owocach.

Zwolennicy diety odkwaszającej
Często okazuje się tak, że badania naukowe i zdanie społeczności medycznej musi się zmienić, ponieważ dowody przemawiają w silny sposób za nowymi teoriami. Podobnie jest także w sprawie diety odkwaszającej i kuracji Ewy Dąbrowskiej, ponieważ wiele osób mówi o tym, że udało się im pozbyć różnych chorób - od cukrzycy, do miażdżycy i problemów z ogromną nadwagą.
Dieta zasadowa może w przyszłości okazać się wybawieniem dla osób, które przez nieprawidłowy styl życia mają problemy z otyłością i zespołem metabolicznym. Jeśli chcesz samodzielnie ocenić, czy ten sposób odżywiania się sprawdza, zajrzyj do książek napisanych przez Roberta Younga.


Zobacz także