Dzięki tym 6 prostym zasadom będziesz mógł przyśpieszyć spadek masy ciała. Jedz pokarmy, które dostarczą Ci energii – Twoje ciało potrzebuje dużej ilości wartościowej energii.
6 najważniejszych zasad, które pozwalają stracić zbędne kilogramy
Jeśli zamiast wartościowych produktów opychasz się węglowodanami, będziesz miał problemy z odchudzaniem. Unikaj mąki, ryżu i makaronu, nie pij także słodzonych napojów. Zastąp je węglowodanami złożonymi i białkiem. Wartościowe są przede wszystkim te potrawy, które trawisz przez dłuższy czas, ponieważ nie będziesz miał wtedy ochoty na podjadanie.
 1. Błonnik – codzienna dawka błonnika w Twojej diecie powinna wynosić około 20 gramów. Znajdziesz go w pieczywie pełnoziarnistym, owocach i warzywach. Błonnik sprawia, że czujesz się dłużej najedzony i możesz łatwiej stracić zbędne kilogramy. Niedobór błonnika prowadzi do zaparć.

 2. Nie zapominaj o wapniu i witaminie D – niedobór tych produktów może mieć niekorzystny wpływ na Twój organizm. Witamina D ma wpływ na kontrolowanie masy Twojego ciała, a gdy dostarczasz jej za mało, organizm magazynuje tłuszcz. Gdy w diecie brakuje witaminy D, często dochodzi do przejadania się i innych problemów. Witaminę D musisz przyjmować w formie suplementów diety lub jedząc więcej nabiału.

 3. Dobre tłuszcze – wiele osób podczas diety całkowicie usuwa z diety tłuszcz, co prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Niezbędnym składnikiem diety są kwasy omega-3, które znajdziesz w olejach tłoczonych na zimno, orzechach i , a także w czekoladzie. Dziennie powinieneś ich 3 – 4 porcje.
  Badania na temat kwasów omega-3 wskazują na to, że ich regularne przyjmowanie wpływa na zmniejszenie apetytu. Pamiętaj jednak o tym, że jedna porcja orzechów zawiera dużo kalorii, które należy uwzględnić w Twoim dziennym bilansie.

 4. Białko – skuteczna dieta powinna dostarczać przynajmniej 3 porcje , w takiej formie, jak ryby, mięso kurczaka i indyka (najlepiej z piersi), polędwiczki wieprzowe i wołowe.

  Osoby, które jedzą więcej białka, odczuwają nasycenie znacznie dłużej niż te, które jadły je w mniejszych ilościach. Pełnowartościowe białko pochodzi z mięsa, jednak warto urozmaicać formy przyjmowania tego składnika pokarmowego.

 5. Woda – osoby, które pija więcej wody, chudną szybciej niż Ci, którzy unikają jej picia. Według badaczy, woda przyśpiesza spalanie kalorii, a jeśli zastąpisz nią różne napoje i mleko, pozbawisz swoje ciało dużej ilości niepotrzebnych kalorii.

  Jeśli nie możesz pożegnać się z coca-colą i kawą z cukrem, weź pod uwagę to, że mogą one prowadzić do otyłości. Jeśli zjesz batonika dostarczającego 200 kalorii, poczujesz się znacznie bardziej najedzony niż wtedy, gdy wypijesz porcję napoju o takiej samej kaloryczności. Z tego powodu zwróć uwagę na to, jak dużo pijesz dziennie wody i czy w Twoim menu znajdują się płyny, które dostarczają wyłącznie pustych kalorii.

 6. Zielona herbata – warto pić ją przynajmniej 3 razy dziennie. Zielona herbata dostarcza katechin, antyoksydantów, które pozwalają usunąć zanieczyszczenia z organizmu i pozbyć się tłuszczu.

  Zielona herbata ma także działanie moczopędne, dlatego nie powinieneś nią całkowicie zastępować wody. Osoby, które piją dziennie 3 filiżanki prawidłowo przygotowanej zielonej herbaty są szczuplejsze od tych, które jej unikają.

Zobacz także