We współczesnym świecie jest wiele mód na temat odżywiania - niektórzy uważają, że należy odżywiać się przede wszystkim węglowodanami, inni, że podstawą diety ma być białko lub tłuszcz.
Jakich składników odżywczych potrzebuje Twój organizm?
Okazuje się, że te mody nie mają zbyt wiele wspólnego z prawidłowym odżywianiem, opracowanym przez naukowców, a dodatkowo, nie można podciągać jednego sposobu odżywiania pod wszystkie osoby. Z tego artykułu dowiesz się, co powinieneś jeść, by dostarczyć organizmowi większości makroskładników.

- to substancja, której organizm nie jest w stanie magazynować, tak, jak tłuszczu czy węglowodanów (w formie glikogenu). Białko wchodzi w skład wszystkich tkanek organizmu, a zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy zwiększa się, gdy intensywnie trenujesz.

Często można spotkać się z informacją, że nadmiar białka w diecie jest problematyczny i może spowodować zakwaszenie organizmu. Nie bój się tego - organizm poradzi sobie z nadmiarem tej substancji i gdy będziesz przyjmował za dużo białka, szybko zostanie usunięte.

Węglowodany - to paliwo dla organizmu. Co ciekawe, węglowodany nie są niezbędne w diecie i wiele osób radzi sobie nawet wtedy, gdy ich nie przyjmuje. Nie możesz o nich zapominać wtedy, gdy trenujesz, ponieważ węglowodany prowadzą do zwiększonej ilości glikogenu w organizmie, a ta substancja jest niezbędna, by wydajnie trenować. Mówiąc o zdrowych węglowodanach, mam na myśli przede wszystkim te złożone, których trawienie trwa znacznie dłużej.

Tłuszcz - tłuszcze można podzielić na nasycone i nienasycone. Prawidłowa dieta powinna dostarczać sporej ilości tych drugich tłuszczów, które znajdziesz na przykład w olejach tłoczonych na zimno i rybach.

Tłuszcz jest niezbędny z kilku powodów. Przede wszystkim, i innych hormonów i dostarcza kwasów omega-3, które są niezbędne do budowy błon komórkowych.

Niedobór tłuszczu może prowadzić do awitaminozy i innych problemów zdrowotnych, ponieważ kilka witamin potrzebnych dla organizmu, rozpuszcza się właśnie w tłuszczu.

Moim zdaniem, obecnie przecenia się rolę błonnika w diecie. Zapewnia on co prawda prawidłową perystaltykę jelit, jednak jego nadmiar prowadzi do wzdęć i bólów brzucha. Jeśli jakiś produkt zawiera dużo błonnika, nie musi to wcale oznaczać, że jest zdrowy.

Woda - osoby uprawiające sport mogą mieć problem z niedoborem wody, szczególnie wtedy, gdy piją sporo kawy i herbaty. Podstawowa dawka wody, którą powinniśmy wypijać dziennie, to około 2 litry, czyli mniej więcej 8 szklanek. Jeśli intensywnie trenujesz, koniecznie zwiększ tę ilość. Najlepszym napojem dla sportowca jest właśnie czysta, mineralna woda, która zawiera sporo magnezu i wapnia.
Nie daj się nabrać na gadkę ludzi, którzy sprzedają filtry do wody - zwykle pozbawiają ją cennych minerałów, przez co następnie musisz je uzupełniać w formie tabletek.
Sportowcy powinni unikać słodzonych napojów i produktów zawierających dużo kofeiny, ponieważ mogą mieć one negatywny wpływ na organizm.

Witaminy i minerały - radzieccy naukowcy twierdzili przed laty, że amerykańscy sportowcy mają najdroższy mocz świata, ponieważ przyjmują mnóstwo niepotrzebnych witamin i minerałów.
Dużo się mówi o tym, że żywność jest dziś bardzo uboga w witaminy i minerały i dlatego należy uzupełniać ich niedobory z pożywienia. Nic bardziej mylnego - pożywienie jest zwykle dodatkowo wzbogacane premiksem witamin, dlatego zdrowa osoba zwykle nie musi ich przyjmować w formie suplementów diety.


Zobacz także