Karmienie piersią wydaje się jedną z pełni naturalnych czynności, jednak wiele młodych matek jest zaskoczonych tym, jak jest to trudne, szczególnie w pierwszych dniach życia dziecka.
W szpitalu coraz lepiej doradzą Ci, jak karmić piersią
Nowe badania pokazują na to, że wsparcie dla matek w szpitalach i tak znacznie poprawiło się od 2007 roku, jednak i tak jest wiele obszarów, które trzeba poprawić.
Dlaczego karmienie piersią jest tak ważne?
Karmienie piersią nie tylko pozwala oszczędzić pieniądze - zarówno matki, jak i szpitala - ale także ma mnóstwo korzystnych działań. Dzieci karmione piersią, znacznie rzadziej chorują na infekcje uszu, układu oddechowego i pokarmowego, a także zmniejsza się u nich ryzyko astmy, otyłości i zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.
Matki karmiące piersią rzadziej chorują na raka piersi i jajników, a także cukrzycę typu 2 i choroby serca. W ciągu pierwszych godzin po porodzie dziecko otrzymuje colostrum (siarę), który jest idealnym pokarmem, bogatym w antybiotyki i immunoglobuliny, które chronią dziecko przed bakteriami i wirusami.
WHO zaleca karmienie dziecka przynajmniej do 6 miesiąca życia, a także podkarmianie go aż do 2 roku życia. Karmienie piersią ma ogromne korzyści zdrowotne dla dzieci i ich matek. Z tego powodu, szpitale powinny jeszcze bardziej wspierać matki po to, by zachęcić je do karmienia piersią.
Czy sytuacja się poprawi?
Okazuje się, że wsparcie kobiet, które karmią piersią, wzrosło od 29% w roku 2007 do 54% w 2013 roku. UNICEF i WHO podjęło działania, które mają za zadanie jeszcze poprawić sytuację. Niektóre z tych kroków, to namawianie matek do karmienia dziecka już w pierwszej godzinie po narodzinach, zwiększenie ilości wspólnego czasu matki z dzieckiem podczas pobytu w szpitalu i dostarczanie matkom większej ilości informacji.
W USA wprowadzono nawet system 10 kroków do skutecznego karmienia piersią. Dzięki temu przeszkolono aż 93 procent kobiet w szpitalach. Pozwoliło to na zwiększenie ilości matek, które karmiły piersią, z 44% do 65%. Lekarze badający ten projekt, wypowiadają się na ten temat w następujący sposób: Dzięki temu programowi, matki zaczęły częściej karmić dzieci piersią, a także później odstawiły dzieci od piersi.
Program dał obiecujące efekty w szpitalach, w których go zastosowano. Program ma znacznie większe znaczenie - dzięki temu, że więcej matek będzie karmiło piersią, ich dzieci będą znacznie zdrowsze, co przełoży się na mniejsze wydatki na ochronę zdrowia.
Co jeszcze można rozwinąć?
Badania z USA pokazują także, że wiele rzeczy jest jeszcze do poprawy. Na przykład, w 2013 roku tylko w 26% szpitali matki dowiadywały się o tym, że jedynie karmienie piersią jest w pełni zdrową metodą. Dodatkowo, w 2013 roku, jedynie w 45% szpitali dzieci mogły przebywać przez cały czas z matką podczas pobytu, co pozwalało na znacznie łatwiejszą naukę karmienia piersią.
W 32% szpitali, matki otrzymywały wsparcie dotyczące karmienia piersią także po opuszczeniu placówki. Miejmy nadzieję, że w Polsce także rozwinie się program, wspierający naukę karmienia piersią i matki otrzymają wsparcie od lekarzy, pielęgniarek i organizacji pozarządowych.
Ważne jest też dawanie wsparcia matkom, które z różnych powodów nie mogą karmić dzieci piersią.