Jednym z takich trendów, który wyjątkowo długo utrzymuje się w mediach, jest oczyszczanie jelit, które swój początek bierze z lat 20 XX wieku. Na ten temat pisał między innymi amerykański pisarz motywacyjny, Napoleon Hill.
Jakie są metody oczyszczania jelit?
Istnieje kilka metod oczyszczania jelit, z których niektóre odbywają się na drodze mechanicznej, a inne polegają na przyjmowaniu suplementów diety. Oto najważniejsze metody na oczyszczenie jelit:
- Lewatywa
- Stosowanie środków przeczyszczających
- Picie herbat z ziół na przeczyszczenie (senes, kruszyna)
- Przyjmowanie soli gorzkiej
Jakich objawów można pozbyć się, dzięki oczyszczaniu jelit? Często można spotkać się z opinią, że zanieczyszczenie organizmu prowadzi do:
- zmęczenia
- bólów głowy
- otyłości
- niskiego poziomu energii
Co ciekawe, mimo tego, że oczyszczanie jelit nie jest metodą uznawaną i polecaną przez medycynę, można łatwo doświadczyć, że pozwala ono lepiej się poczuć.
Teorie stojące za oczyszczaniem jelit
Osoby, które są za tym, by oczyszczać swoje jelita za pomocą metod, które wymieniliśmy powyżej, są zdania, że organizm może zatruwać się resztkami pokarmowymi. Często mówi się o tym, że niestrawione mięso i inne pokarmy powodują w jelitach powstawanie kamieni kałowych, które są trudne do wydalenia.
Mają one powodować problem z zatruwaniem się organizmu. Ta teoria ma wiele wad - przede wszystkim, organizm człowieka i innych zwierząt doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami. Po drugie - u nikogo jeszcze nie stwierdzono obecność kamieni kałowych.
Oczyszczanie jelit jest natomiast bardzo pomocne przy długotrwałych zaparciach, gdy chory nie jest w stanie naturalnie pozbyć się „ciężaru”. Jeśli jesz dużo warzyw i masz problemy z trawieniem, mogą one przez długi czas zalegać w Twoich jelitach.
Z tego powodu czujesz się niekomfortowo, co nie oznacza jednak, że prowadzą one do zatrucia organizmu. Oczyszczenie jelit wpływa korzystnie na układ nerwowy i daje krótkotrwały efekt ulgi. Lekarze odradzają stosowanie tej metody, ponieważ może ona powodować wiele problemów.
Dlaczego nie ma konieczności oczyszczania jelit?
Jest kilka powodów, dla których oczyszczanie jelit nie jest konieczne:
- bakterie potrafią same przetwarzać zanieczyszczenia powstałe w jelitach
- głównym zadaniem wątroby jest właśnie usuwanie zanieczyszczeń
- jelito (podobnie, jak inne tkanki organizmu), odnawia swoje wszystkie komórki co 3 dni, by zapobiegać narastaniu szkodliwych odpadów
To, że oczyszczanie jelit jest naturalne, nie oznacza, że będzie w 100% bezpieczne. Mogą pojawić się po nim takie objawy, jak:
- skurcze jelit, wymioty
- zawroty głowy i odwodnienie
- niedobór minerałów (szczególnie potasu)
- zakażenia i problemy z uszkodzeniami jelit
- niedobór naturalnych bakterii jelitowych.
Najbardziej niebezpieczne jest przyzwyczajenie się do metody oczyszczania jelit, ponieważ każda z nich rozleniwia jelita. Pamiętaj także, że ziołowe środki na przeczyszczenie mają bardzo silne działanie i dlatego nie można ich stosować każdego dnia, a jedynie w razie potrzeby.
Kiedy warto zastosować tę metodę?
Lekarz także może zalecić oczyszczanie jelit, jednak będzie to spowodowane innymi przesłankami. Stosuje się je wtedy, gdy:
- jelita pracują nieprawidłowo
- pacjent jest przygotowywany do kolonoskopii
- chory stosuje leki powodujące zaparcia
- przed zabiegami na jamie brzusznej