Zmiany w wyglądzie paznokci – co oznaczają?

Ocena artykułu: 4.3/5 (65 głosów)

O autorze:

Agnieszka Filipowska

Health & Lifestyle Coach

Paznokcie bardzo często zdradzają, że z organizmem dzieje się coś nie tak z naszym organizmem. Zdrowe paznokcie zwykle są różowe i nie mają żadnych przebarwień. Jeśli zauważyłeś, że Twoje paznokcie zmieniły kształt lub kolor, może oznaczać to, że w Twoim organizmie doszło do niekorzystnych zmian.
Zmiany w wyglądzie paznokci – co oznaczają?

Warto raz na jakiś czas skontrolować, czy Twoje paznokcie są w dobrym stanie, a jeśli pojawią się jakieś zmiany, zastanowić się nad tego przyczyną. Często dochodzi do zmiany kształtu paznokci.

  • Jeśli stają się one wklęsłe wewnątrz i wypukłe na zewnątrz, to oznaka, że brakuje ci żelaza. Taki kształt paznokci może pojawić się u dzieci i nie jest groźny.
  • Paznokcie zawijające się o kształcie ruloników mogą oznaczać choroby wrodzone.
  • Paznokcie o kształcie płytki zegarkowej są powodem do niepokoju, gdyż pojawiają się w takich chorobach, jak problemy z sercem, marskości wątroby czy problemach z układem pokarmowym.
  • Paznokcie o kształcie szpona często pojawiają się u osób z problemami krążenia, a także przy źle dobranym obuwiu.


Przebarwienia na paznokciach - o czym mogą świadczyć?
Wszystko zależy od tego, jakie mają one kolory.

  • Zielone przebarwienia powstają wtedy, gdy dojdzie do zakażenia grzybiczego i są bardzo groźne.
  • U mężczyzn często pojawiają się czarne przebarwienia, które oznaczają zwykle uraz płytki. Mogą pojawiać się także po zastosowaniu niektórych leków, a także mogą oznaczać czerniaka.
  • Przebarwienia o kolorze szarym mogą oznaczać, że stosujesz za dużo preparatów zawierających srebro. Pojawiają się także po zastosowaniu niektórych leków i przy problemach ze wchłanianiem miedzi.
  • Brązowe przebarwienia oznaczają często, że palisz za dużo papierosów, mogą być także objawem chorób tarczycy i niedożywienia.
  • Najczęściej pojawiają się białe przebarwienia, oznaczające takie problemy, jak bielactwo paznokcia, ale także niewystarczającą ilość wapnia w diecie, , łuszczycę, a nawet nowotwór.
  • Żółty kolor przebarwień może być spowodowany malowaniem paznokci niewłaściwymi lakierami, zbyt dużą ilością karotenu w organizmie i paleniem papierosów.


Jak widzisz, ilość możliwych przebarwień na paznokciach jest bardzo duża i mają one różne przyczyny. Każda z nich może być spowodowana zarówno przez branie leków i innych substancji chemicznych, jak i przez niedobory, do których dochodzi w organizmie wtedy, gdy stosujesz nieprawidłową dietę.

Co zrobić, gdy pojawią się u Ciebie problemy z paznokciami
Jeśli Twoje paznokcie zmieniły swój wygląd w krótkim czasie, powinieneś porozmawiać o tym z lekarzem lub farmaceutą. To szczególnie ważne, jeśli podejrzewasz u siebie występowanie różnych chorób lub przyjmujesz leki.

Problemy z paznokciami mogą być zarówno objawem niedoborów składników odżywczych jak i pojawiać się w przypadku poważnych chorób. Wizyta u dermatologa pozwoli Ci pozbyć się obaw - lekarz zwykle przepisuje pacjentowi suplementy diety, które pozwolą poprawić stan jego paznokci.

Na pewno nie powinieneś zwlekać z wizytą u lekarza, gdyż doprowadzi to do pogorszenia się zmian. Najczęstszą przyczyną chorób jest grzybica, którą możesz się zarazić na basenie czy podczas korzystania z jednej łazienki z osobą zakażoną tą chorobą. Przy tej chorobie paznokcie są chropowate, a płytka słaba. Im wcześniej zaczniesz kurację tej choroby, tym większa szansa na osiągnięcie dobrych rezultatów.Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.