Ból może być spowodowany wieloma czynnikami, takimi, jak:
- podrażnienie nerwów głównych, które prowadzą do kończyn
- podrażnienie małych nerwów pleców
- uszkodzenie lub naciągnięcie dużych mięśni pleców
- zniszczenie kości, więzadeł i stawów
- zniszczenie dysków międzykręgowych
Problemy z bólem pleców mogą mieć przyczynę w innych miejscach organizmu, na przykład bólu kończyn.
Często pojawiają się także skurcze mięśni, których nie kojarzysz z silnym bólem, ale są one jego przyczyną. Jeśli dochodzi do degeneracji dysku międzykręgowego, powoduje to delikatny, sporadyczny ból. Inne przyczyny to:
- infekcje
- guzy
- złamanie kręgu
- ześlizgnięcie kręgów
Przyczyny bólu pleców u dorosłych Przyczyna bólu różni się u starszych i młodszych osób. U osób do 60 roku życia ból pojawia się najczęściej z powodu degeneracji dysków kręgowych. Osoby po 60 roku życia cierpią raczej na ból związany z degeneracją stawów, spowodowany niedostatecznym wydzielaniem substancji, które zmniejszają tarcie między kręgami.
Kiedy powinieneś udać się do lekarza?
Większość przyczyn bólu pleców nie wymaga natychmiastowej pomocy lekarza, jednak powinieneś udać się do niego wtedy, gdy:
- ból jest spowodowany urazem
- pojawił się szybki spadek wagi
- masz problemy z poruszaniem nogami
- pojawią się objawy nietrzymania moczu
- pojawi się ból w okolicy brzucha
W takich sytuacjach powinieneś jak najszybciej pójść do lekarza. Jeśli ból trwa ponad 6 tygodni, to także powinno Cię zaniepokoić.
Bóle mięśni pleców
Bardzo często dochodzi do nich wtedy, gdy przeciążysz mięśnie pleców, na przykład podnosząc ciężary w nieodpowiedni sposób. Inną przyczyną jest długie przebywanie w pozycji siedzącej. W takiej sytuacji, mięśnie mają za mało ruchu i dlatego z czasem dochodzi do pojawienia się ciągłego, przeszkadzającego bólu.
Można sobie pomóc, stosując regularną gimnastykę, masaże czy kąpiele, które poprawiają funkcjonowanie mięśni pleców. Przyczyną bólu pleców może być także fibromialgia, w której pojawia się ogólny ból pleców i nadwrażliwość punktów spustowych na dotyk. Choroba powoduje zmęczenie i problemy z koncentracją.
Jakie preparaty mogę zastosować samodzielnie?
Leki dostępne w aptece mają raczej działanie krótkotrwałe, jednak pomagają w pozbyciu się tej nieprzyjemnej dolegliwości. Jest kilkanaście rodzajów preparatów na bóle pleców, które możesz kupić bez recepty.
Leki przeciwbólowe mają za zadanie usunąć tymczasowo ból. Nie powinieneś ich stosować zbyt często, bo prowadzą do uszkodzenia żołądka i nie likwidują przyczyny choroby.
Maści przeciwbólowe - są najbardziej wskazane wtedy, gdy stosujesz je na bóle mięśni. Zawierają one substancje rozgrzewające i przeciwbólowe, które przenikają do mięśni. Jeśli przyczyną choroby jest stan zapalny, maść będzie dobrym rozwiązaniem. Niektórzy pacjenci wolą stosować maści chłodzące, które mają wpływ na zmniejszenie stanu zapalnego.