Odżywki dla sportowców - na które warto postawić?
Oto najważniejsze odżywki wybierane przez sportowców.

– niedobór białka może prowadzić do spalania mięśni podczas ćwiczeń. Istnieje kilka form, które różnią się wchłanialnością – za najbardziej wartościowe jest białko zwierzęce, mniejsze wartości mają białka roślinne. Wybór białka jest bardzo duży, dzięki czemu możesz wybrać produkty, które będą dopasowane idealnie do Twoich potrzeb.

Najpopularniejszym białkiem, które jest wybierane przez sportowców, jest w formie koncentratu, izolatu lub hydrolizatu. Te trzy formy różnią się wchłanialnością oraz zawartością czystych protein.
Białko nie powinno dawać efektów ubocznych, a jeśli podczas stosowania białka serwatkowego pojawi się ból brzucha lub wzdęcia, może oznaczać to nietolerancję.
Naszym zdaniem, w pierwszej kolejności należy zwiększyć ilość białka przyjmowanego wraz z pokarmem, a dopiero później sięgać po odżywki. Niektórzy amatorzy siłowni przyjmują zbyt dużo białka w stosunku do ćwiczeń.

Węglowodany – są niezbędne, jeśli chcesz uzupełnić niedobór energii, pojawiający się w trakcie wysiłku. Podczas uprawiania sportu, Twój organizm czerpie węglowodany z cukru we krwi, a następnie zużywa glikogen. Dzięki przyjmowaniu węglowodanów można przyśpieszyć regenerację glikogenu i dostarczyć sobie odpowiedniej dawki energii.
Najpopularniejszą formą przyjmowania węglowodanów są węglowodany w proszku do wymieszania z wodą. Zwykle zawierają połączenie węglowodanów prostych i złożonych, które różnią się czasem wchłaniania. Pozwala to na rozpoczęcie regeneracji glikogenu zaraz po przyjęciu preparatu i utrzymanie tego stanu przez długi czas.
Inną formą przyjmowania węglowodanów to gainery, łączące cukry i białka. Jeśli odczuwasz niedobór węglowodanów w czasie treningu, możesz postawić na preparaty w płynie i żelu. Można je przyjąć w czasie treningu.

Stacki przedtreningowe – to rodzaj odżywek, które mają na celu zmotywowanie Cię do ćwiczeń, zwiększenie skupienia na wykonywanych ćwiczeniach oraz przyśpieszenie metabolizmu. W skład stacków wchodzi duża ilość kofeiny, tauryny i glukozy, które dają Ci energetycznego „kopa”. Stacki często zawierają także wyciągi z roślin (na przykład zielonej herbaty i yerba mate).

Preparaty tego typu powinno się przyjmować przede wszystkim rano i po południu, natomiast ich przyjmowanie wieczorem może prowadzić do problemów z zasypianiem. Przed ich zastosowaniem nie powinno się pić kawy i napojów energetycznych, bo takie połączenie może dać nieoczekiwane efekty.


Zdrowe kwasy tłuszczowe – omega-3 i omega-6 wpływają korzystnie zarówno na spalanie tłuszczu, jak i na układ krwionośny. Znajdziesz je w rybach i olejach tłoczonych na zimno, ale najwygodniejszą formą, są suplementy diety. Dla organizmu bardzo ważna jest prawidłowa proporcja, między kwasami omega-3 i omega-6, wynosząca 1:5. Większość osób przyjmuje za mało omega-3 i za dużo omega-6, dlatego dbanie o naczynia krwionośne warto rozpocząć od usunięcia z diety oleju i margaryny. Te produkty zawierają dużo omega-6 i omega-9, które są mniej korzystne dla organizmu.

Napoje izotoniczne - służą prawidłowemu nawodnieniu organizmu, ponieważ zawierają odpowiednie stężenie substancji mineralnych i węglowodanów. Izotoniki mogą dostarczać także witamin. Napoje o składzie hipertonicznym pozwalają szybciej uzupełnić niedobór cukrów, co redukuje zmęczenie po biegu.

Warto pamiętać o tym, że izotoniki i napoje energetyczne, mają zupełnie inne działanie. Te drugie dostarczają dużej dawki kofeiny, która ma działanie moczopędne i będzie raczej odwadniała, niż pozwala odbudować bilans.

Zobacz także