Beta-alanina to aminokwas, który jest produkowany w naszym organizmie, ale warto uzupełniać jego niedobory.
Beta-alanina – suplement diety o potwierdzonej skuteczności
Dzięki niemu udaje się zwiększyć moc mięśni podczas wysiłku i budować masę mięśniową. Beta-alanina sprawia, że możemy trenować z większą wydajnością. Wszystkie te właściwości zostały potwierdzone naukowo, a naukowcy jednoznacznie stwierdzili, że ten aminokwas jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt.
W odróżnieniu od innych aminokwasów, beta-alanina nie jest wykorzystywana do budowy mięśni i nie jest niezbędna dla człowieka. Mimo to warto ją uzupełniać z diety.
Ten hormon wpływa na zwiększenie mocy mięśni i poprawia wydajność aerobową organizmu. Dzięki jej przyjmowaniu, trening może być bardziej intensywny i trwać dłużej, bo usuwa ona kwas mlekowy z komórek. Prowadzi także do zmniejszenia zmęczenia i w organizmie jest jednym z substratów do produkcji innych substancji, które przyczyniają się do skuteczniejszego treningu.

Kolejnym mechanizmem działania beta-alaniny jest wpływ na , hormonu o działaniu anabolicznym.

Warto połączyć beta-alaninę na przykład z kreatyną, ponieważ działanie tych dwóch preparatów jest podobne, ale dotyka innych mechanizmów i nie można ich stosować zamiennie. Można powiedzieć, że beta-alanina i kreatyna to dwa przełomowe suplementy diety w kulturystyce i przez długi czas trudno spodziewać się tego, że pojawi się substancja, która będzie miała jeszcze lepsze działanie.

Kiedy warto przyjmować beta-alaninę?
Ten suplement diety jest przydatny dla wszystkich osób, które chcą zwiększyć swoją masę mięśniową i wytrzymałość podczas ćwiczeń. Beta-alanina daje charakterystyczny efekt kłucia pod skórą, ale pojawia się on tylko u niektórych osób. Dawkowanie beta-alaniny to od 4 do 5 gramów. Substancja działa najsilniej na początku przyjmowania, natomiast później, jej działanie nieco słabnie.
Warto przyjmować ją zarówno przed jak i po treningu.
Obecnie bada się to, jakie działanie ma jednoczesne przyjmowanie beta-alaniny z innymi aminokwasami i tutaj wyniki są także bardzo interesująco. Niedawno zauważono, że tauryna znosi działanie beta-alaniny.

Można je złagodzić, przyjmując jednocześnie węglowodany.
Beta-alanina działa także u osób, które nie mają tego wrażenia.

Moim zdaniem, jeśli chcesz osiągnąć dobre wyniki na siłowni, powinieneś zainteresować się właśnie beta-alaniną.

Zobacz także