Jej niedobór może prowadzić między innymi do problemów podczas treningu. Oto kilka najważniejszych zastosowań tej witaminy:
Leczenie zakwasów - witamina C wpływa na szybsze wypłukiwanie kwasu mlekowego z mięśni, dzięki czemu łatwiej pozbędziemy się zakwasów.
Zdrowe mięśnie - jednym z podstawowych wrogów mięśni są wolne rodniki. Często zapominamy o tym, że witamina C jest antyutleniaczem i usuwa je z organizmu, a także wspomaga syntezę białek.
Wpływ na wydzielanie hormonów - kwas askorbinowy reguluje także wydzielanie hormonów. Im większe stężenie testosteronu w organizmie, tym łatwiejsze jest budowanie masy mięśniowej.
Łatwiejszy wysiłek - trening powoduje stres mięśni i tkanek, a także prowadzi do gromadzenia się w nich zanieczyszczeń. Duża dawka witaminy C pozwala się ich pozbyć.
Pozytywny wpływ na parametry krwi - na pewno zwróciłeś uwagę na to, że osoby, które mają anemię, zwykle muszą przyjmować jednocześnie witaminę C i żelazo. Kwas askorbinowy zwiększa ilość hemoglobiny w organizmie i wpływa na lepszy stan tętnic, przez regulowanie poziomu cholesterolu.
Jaką witaminę C wybrać?
Wiele osób twierdzi, że jedyną skuteczną witaminą C jest ta w formie lewoskrętnej. Nie jest to do końca prawdą, bo witamina C jest zawsze w takiej formie, nawet, jeśli producent tego nie opisał na opakowaniu. Jeśli nie dostarczasz witaminy C wraz z dietą, warto zastosować ją w formie tabletek, lub tabletek musujących.