Tlenek azotu to substancja odpowiedzialna za odpowiednie funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych.
Boostery tlenku azotu
Ma on wiele działań na organizm, a kulturyści korzystają przede wszystkim z tego, że wywołuje on pompę mięśniową – wyższy przepływ krwi do mięśni.

Wydzielanie tlenku azotu można stymulować dzięki stosowaniu substancji pochodzenia naturalnego.

AAKG – Alfa-Ketoglutaran argininy – określany jako najważniejszy środek na wzmocnienie wydzielania NO. Arginina w organizmie jest rozkładana do tlenku azotu, który przekłada się na pracę mięśni.

Jabłczan cytruliny – jest niezbędny do produkcji NO, poprawia zdolność do wysiłku i przy regularnym stosowaniu, zmniejsza zmęczenie. Jego kolejnym działaniem jest regulacja równowagi kwasowo-zasadowej. Cytrulina i arginina są często stosowane razem.

Mangostan – to roślina, która także wpływa na poziom tlenku azotu. Zawiera dużo antyoksydantów i wspiera wydzielanie substancji poprawiających wydajność treningu. Warto na niego zwrócić uwagę, jeśli jesteś za stosowaniem w pełni naturalnych środków.

Żeń-szeń – ma działanie pobudzające na organizm, zmniejsza stres i poprawia wydolność. Jego działanie odbywa się dzięki zastosowaniu ginsenozydów, substancji o budowie podobnej do . Żeń-szen wchodzi w skład wielu preparatów wspomagających trening, jako dodatek. Możesz go przyjmować także w naturalnej formie - występuje, jako suszony korzeń.

Warzywa i owoce - uzupełnianie związków azotu może odbywać się także dzięki jedzeniu naturalnych produktów bogatych w białka. Dużą ilość azotanów zawiera między innymi sok z buraka

Pycnogenol – wyciąg z kory sosny – badania wykazały, że regularne przyjmowanie tej substancji wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu i lepsze wyniki na siłowni. Jest to powiązane przede wszystkim z tym, że wpływa on na poziom NO w organizmie.
Podsumowując - preparaty zwiększające ilość tlenku azotu, nie powinny być stosowane zbyt często - najlepiej jest stosować je w cyklach. Dzięki temu osiągniesz maksymalne korzyści z ich przyjmowania, a Twoje mięśnie będą znacznie mocniejsze.

Zobacz także