Najważniejsze jest odpowiednie dobranie ciężaru piłki - powinna ważyć tyle, by ćwiczenia sprawiały nieco problemu. Jeśli jesteś wytrenowany, możesz zacząć z ciężką piłka, natomiast na początku, bardziej wskazana jest lekka.
Z piłką lekarską można wykonać trening całego ciała, ponieważ ćwiczenia są bardzo różnorodne.
Można z nią wykonywać między innymi:
- Skręty tułowia
- Przysiady (które wpływają na rozwój całego organizmu)
- Pompki (to bardzo wymagające ćwiczenie)
- Rzuty piłką
- Przeskoki
- Scyzoryki
Piłka może służyć także do treningu wytrzymałościowego - wielu biegaczy stosuje na przykład biegi z lżejszą piłką. To bardzo dobry sposób na wzmocnienie mięśni brzucha, bo pozwala na trenowanie pod każdym kątem. Spotkałem się kiedyś z opinią, że piłka lekarska pozwala na wytrenowanie tych mięśni, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.
Ćwiczenia z piłką są znacznie bezpieczniejsze niż z „twardym” obciążeniem, bo jej upadek na podłogę nie powoduje żadnych uszkodzeń. Można nią spokojnie rzucać i wymachiwać.
Dzięki niej możesz na przykład zwiększyć intensywność treningu fitness. O tym, że piłka lekarska jest skuteczna, świadczy to, że wykorzystuje ją wielu kulturystów, którzy mają dostęp do innych odmian treningu. To doskonały sposób na wzmocnienie organizmu i zmianę rodzaju wysiłku, jeśli dotychczasowy się nam znudził.
Co można zastosować zamiast piłki lekarskiej?
Dobrą alternatywą dla piłki lekarskiej jest na przykład worek bułgarski lub kettlebels. Każdy z tych przyrządów ma inne zalety i cechy, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest najlepszy.