Głównym zadaniem treningu obwodowego jest rozbudowa różnych grup mięśniowych. Można to osiągnąć dzięki temu, że w krótkim czasie przeprowadza się różne ćwiczenia, które mają za zadanie kształtować odmienne partie mięśni.
Trening obwodowy - równomierny rozwój ciała
Ćwiczenia obwodowe następują jedno po drugich, a pomiędzy nimi nie robi się przerw na odpoczynek. Z tego tekstu dowiesz się, jakie zalety daje wykonywanie ćwiczeń w ten sposób.


Zasady są proste – najpierw ustalamy partie ciała, które chcemy ćwiczyć. Następnie należy wymyślić ćwiczenia, które wspomogą ich rozwijanie. Trening obwodowy ma podobny wpływ, jak ćwiczenia cardio – jeśli wykonujesz go prawidłowo, będziesz mógł szybko schudnąć. Trening chroni organizm przed osteoporozą i może być wykonywany przez osoby, które nie chcą wykorzystywać do niego większych ciężarów. Jest ku temu wiele przeciwwskazań, takich, jak problemy z układem sercowo-naczyniowym czy wady wzroku.


Trening obwodowy może być dobrym sposobem na ćwiczenia dla osób, które nie mają czasu na częste wizyty na siłowni lub czekanie na to, aż mięśnie się zregenerują. Dzięki temu, że podczas jednego treningu wykonuje się ćwiczenia wszystkich partii ciała, nasza muskulatura rozwija się równomiernie, ale powoli.


Jeśli zależy Ci przede wszystkim na zwiększeniu masy mięśniowej, lepszym rozwiązaniem będą ćwiczenia z większym obciążeniem wykonywane partiami. Gdy jednego dnia trenujesz tylko jedną partię ciała, osiągasz szybsze efekty. Pamiętaj, że zawodowi kulturyści skupiają się przede wszystkim na ćwiczeniach poszczególnych partii ciała.

Trening obwodowy cardio
Trening obwodowy nie musi dotyczyć tylko budowania mięśni. Jeśli podczas ćwiczeń cardio, takich, jak bieganie czy jazda na rowerze treningowym nudzisz się, powinieneś wypróbować treningu obwodowego. Polega on na wykonywaniu ćwiczeń na dwóch lub trzech maszynach, na których wykonuje się różne ćwiczenia w krótkich odstępach czasu.

Przykładowo - możesz najpierw trenować na rowerze stacjonarnym, po kilku minutach wykonywać ćwiczenia na górą połowę ciała, a następnie na steperze. Dzięki temu, trening nie będzie nudny i nie będziesz z utęsknieniem czekał na skończenie serii. Jeśli trenujesz w domu, możesz wykonywać na zmianę przysiady i .

Podsumowując - trening obwodowy jest dobrą alternatywą dla długiego, nudnego wykonywania tych samych ćwiczeń. Możesz go wykonywać wtedy, gdy czujesz, że dotychczasowe ćwiczenia są dla Ciebie zbyt nudne i nie dają żadnych efektów.

Zobacz także