Jak wygląda cały proces nabierania masy mięśniowej? W artykule przedstawię procesy, które zachodzą podczas mocowania się z ciężarami na siłowni. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł dźwigać sztangę jak prawdziwy ekspert.
- Przed podejściem do sztangi, Twój mózg już wie co się święci
Kiedy patrzysz na sztangę, która masz zamiar zaraz wycisnąć, pamięć Twojego organizmu wie, co się zaraz stanie. Mózg wyśle impulsy do reszty ciała, które przygotują Twój organizm do obciążenia, które zaraz nastąpi. Mięśniom zostanie dostarczona większa dawka tlenu, a gruczoły zaczną wydzielać więcej adrenaliny. Poziom adrenaliny będzie również rósł podczas ćwiczenia, jednak te pierwsze przymiarki przygotowują Cię do podniesienia ciężaru.
- Mięśnie dostają zastrzyk energii
Podczas intensywnych ćwiczeń, serce musi pracować ciężej. Pompuje większą ilość krwi do mięśni szkieletowych dostarczając im „pożywki”, której potrzebują podczas wzmożonego wysiłku. Jeśli trening jest naprawdę ciężki, wtedy część krwi z organów wewnętrznych, przerzucana jest do mięśni. Dzięki takim regularnym zabiegom, Twoje ciało będzie w stanie podejmować cięższy wysiłek, stres i lepiej poradzi sobie ze skokami poziomu hormonów.
- Tylko nie pęknij
Połączenia nerwowe pomiędzy mięśniami i mózgiem przechodzą w stan najwyższej gotowości bojowej. Duże dotlenienie mięśni oraz spora dawka adrenaliny sprawiają, że Twoje tętno i ciśnienie rośnie . Liczne badania wykazały, że podczas pakowania na siłowni ciśnienie jest w stanie osiągnąć cztery razy większy poziom, niż podczas spoczynku. Jednak należy uważać, żeby nie przesadzić. Ćwicz z głową.
- Pompa mięśniowa to jest to
Po skończeniu ćwiczenia, krew z napiętych mięśni powoli schodzi. Odżywia uszkodzone włókna i sprawia, że wyglądasz na większego. Osławiona pompa jest tym, co tak mocno łechce nasze ego i motywuje do dalszych treningów. Stan pompy mięśniowej trwa do około pół godziny po treningu. Jeśli koniecznie chcesz dokumentować swoje treningi, rób to właśnie na pompie. Twoi znajomi z pewnością uwielbiają Twoje selfie w lustrze z napiętym bicepsem.
- Psujesz się od środka
Wysiłek na siłowni sprawia, że Twoje mięśnie doznają mikroskopijnych pęknięć we włóknach. Właśnie pękanie włókien mięśniowych sprawia, że mięśnie są w stanie rosnąć. Uszkodzone miejsca zapełniane są białkiem, które je naprawia.
Powtarzające się uszkadzanie włókien mięśniowych skutkuje przyrostem masy mięśniowej. Włókna stają się większe, liczniejsze i mocniejsze, dlatego należy ciągle podnosić intensywność treningu. Jeśli chcesz stale rosnąć, musisz stale uszkadzać włókna, które za każdym razem stają się mocniejsze. Ten proces trochę boli, jednak to właśnie on gwarantuje nam przyrosty.
- Odpoczywaj bo nie urośniesz
Po skończonym treningu należy dać sobie minimum jeden dzień przerwy od treningu siłowego. Mięśnie muszą mieć czas na regenerację, a zbytnie obciążenie mięśni sprawi, że „zniechęcą” się do wzrostu, a Ty będziesz czuł się fatalnie.
Trening siłowy zwiększa również metabolizm spoczynkowy, dzięki temu trudniej Ci będzie nabrać tkankę tłuszczową, niż osobom, które nie ćwiczą. Jednak musisz dać organizmowi silny bodziec do rozwoju mięśni i nie traktować siłowni jako miejsca do robienia serii selfie i siedzenia na ławeczce przez pół godziny.