Siłownia może powodować mocne obciążenia organizmu, dlatego warto raz na jakiś czas wykonać badania organizmu.
Badania dla kulturystów

Oto lista kilku najważniejszych badań.

Sprawdzenie wad postawy - jeśli masz tendencję do niesymetrycznego wykonywania ćwiczeń, powinieneś sprawdzić, czy nie masz wad postawy. Możesz to zrobić, przy okazji wizyty u lekarza ogólnego. Jeśli pojawiają się wady postawy, musisz porozmawiać o tym z trenerem.

EKG - choroby serca są bardzo poważnym przeciwwskazaniem dla ćwiczeń na siłowni. Raz na rok warto wykonać badanie EKG, dzięki czemu sprawdzisz, jaki wpływ mają treningi na Twój organizm. To bardzo ważne, ponieważ u wielu osób pojawiają się nabyte wady serca, które mogą być poważnym przeciwwskazaniem do treningu.

Mierzenie ciśnienia - szczególnie wskazane u osób otyłych lub z wysokim cholesterolem. Siłownia w zasadzie wpływa korzystnie na stan serca, jednak warto zobaczyć, czy wysokie ciśnienie nie jest przeciwwskazaniem. Jeśli tak jest, poszukaj mniej intensywnych ćwiczeń.

Badanie moczu i krwi - spożywanie dużej ilości odżywek może mieć niekorzystny wpływ na Twój organizm, dlatego warto sprawdzać raz na jakiś czas, czy nie masz na przykład cukrzycy. Wielu Polaków cierpi na tę chorobę i nie wie o tym.

Poziom hormonów - jeśli poważnie podchodzisz do treningów, sprawdź, czy masz i innych hormonów. Jeśli jest go za mało, efekty treningu będą słabe, mimo Twoich wysiłków.

Badanie nerek i wątroby - choroba tych organów może rozwijać się przez wiele lat bez żadnych objawów. Upewnij się, że masz prawidłowe wyniki, szczególnie wtedy, gdy przyjmujesz .

Badania stawów i kości - gdy intensywnie ćwiczysz może dochodzić do ścierania się warstwy ochronnej stawów. Z tego powodu nie wolno lekceważyć bólu, pojawiającego się podczas ćwiczeń.

Zobacz także