Większość osób zaczyna trening dlatego, że chce zrzucić zbędne kilogramy. Okazuje się, że w niektórych przypadkach dochodzi do zmniejszenia masy ciała, ale odbywa się to kosztem mięśni.
Czy trening na tłuszcz powoduje wzrost mięśni?
Warto zwrócić uwagę na to, że tkanka tłuszczowa i mięśniowa mają zupełnie inny skład i ich budowanie lub spalanie, to dwa odrębne procesy, łączące się ze sobą jedynie pośrednio.

Najgorszym rozwiązaniem są bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne na restrykcyjnej diecie. W takiej sytuacji organizm w pierwszej kolejności spala właśnie mięśnie. Taka sytuacja jest niekorzystna, bo zamiast budować harmonijną sylwetkę, szkodzimy jej.

Do takiej sytuacji prowadzą przede wszystkim ćwiczenia aerobowe. Z tego powodu, podczas ćwiczeń należy zwrócić uwagę na to, jak dużo kalorii tracimy z wysiłkiem i uzupełniać je w łatwo przyswajalnej formie.

Trening może prowadzić do spalania mięśni także wtedy, gdy będziemy trenowali w zbyt krótkich odstępach czasu. Każdy człowiek ma indywidualny czas regeneracji i jeśli będziesz trenował za często, mięśnie nigdy nie będą miały czasu na odbudowanie się.

Oprócz tego przydaje się suplementacja diety aminokwasami. Jeśli ćwiczenia są prawidłowo dobrane i jemy odpowiednią ilość tłuszczu, węglowodanów i białek, szybko zbudujemy masę mięśniową.
Odchudzanie staje się wtedy prostsze, bo im więcej mamy mięśni, tym szybszy jest nasz metabolizm.
Jeśli szukasz treningu ukierunkowanego na spalanie tłuszczu, najlepszym rozwiązaniem są interwały.

Trening interwałowy polega na zmianach tempa wykonywania ćwiczeń, co aktywizuje tkankę tłuszczową i pozwala ją szybciej spalić. Ten rodzaj treningu nie wpływa niekorzystnie na spalanie mięśni, dlatego jest tak wartościowy. W modelu interwałowym możesz wykonywać rozmaite ćwiczenia - od biegania, do jazdy na rowerze i .

Podsumowując – trening na spalanie tłuszczu może prowadzić zarówno do budowania, jak i do spalania mięśni. Sam wysiłek fizyczny nie jest tutaj najważniejszym czynnikiem - znacznie większą rolę odgrywa prawidłowe odżywianie i czas regeneracji. Prawidłowo przeprowadzony trening powinien doprowadzić do spalenia tłuszczu i poprawienia wyglądu mięśni.

Zobacz także