Rozpoczęcie ćwiczeń na siłowni wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, które podejmujemy po to, by zyskać zdrowie. Wielu mężczyzn zastanawia się nad tym, czy alkohol ma duży wpływ na dietę i budowanie mięśni.
Jak alkohol wpływa na budowanie masy mięśniowej?

Z tego artykułu dowiesz się, czy kufel zimnego piwa po treningu jest dobrym wyborem.

1. Alkohol obniża wydzielanie hormonu wzrostu.

Dzieje się tak dlatego, że alkohol ma niekorzystny wpływ na sen, a to właśnie w początkowych fazach snu zachodzi wydzielanie hormonu wzrostu. Rezultat - ćwiczenia na drugi dzień są znacznie mniej efektywne.

2. Poziom męskich hormonów

Testosteron wpływa nie tylko na to, że czujesz się męsko - bez niego, budowanie mięśni trwa znacznie dłużej. Zatrucie organizmu, do którego dochodzi po wypiciu alkoholu, powoduje . Wróży to kłopoty w sypialni oraz trening bez efektów.

3. Ilość wody w organizmie

Na drugi dzień po wypiciu dużej ilości alkoholu odczuwamy pragnienie, co jest spowodowane odwodnieniem. Z tego powodu, mięśnie nie dostają odpowiedniej ilości ATP. Trening na kacu to złe rozwiązanie. Ten stan utrzymuje się do dwóch dni po wypiciu alkoholu.

4. Regeneracja organizmu

W czasie regeneracji organizm usuwa toksyczne metabolity z mięśni i odbudowuje mięśnie. Alkohol rozkłada się do podobnych związków, dlatego organizm ma znacznie więcej pracy, by powrócić do prawidłowego działania.

5. Wpływ alkoholu na masę ciała

Alkohol nie tylko zawiera dużą ilość pustych kalorii, ale także powoduje szybkie zwiększenie apetytu. Gdy jesteś podchmielony, nie panujesz nad swoim zachowaniem i zjesz znacznie więcej.

6. Brak motywacji

Alkohol wpływa na wiele procesów w mózgu, między innymi na zmniejszenie ilości glikogenu. Z tego powodu, kilkadziesiąt godzin po wypiciu alkoholu nie masz ochoty na trening i jesteś rozkojarzony.

7. Synteza białek

Po wypiciu alkoholu Twój metabolizm jest rozregulowany. Znacznie zmniejsza się proces przyswajania aminokwasów, czyli anabolizm. Gdy pijesz alkohol, nie masz szans na uzyskanie 100% efektów z treningu.

Podsumowanie

Picie alkoholu ma niekorzystny wpływ na trening, dlatego osoby, które mają jasne postanowienia i go unikają, osiągają lepsze rezultaty. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, czy też zbudować masę mięśniową, alkohol będzie Ci w tym przeszkadzał.

Okazuje się, że takie działanie ma nawet jedno lub dwa piwa i efekt utrzymuje się przez 2 dni. Jeśli pijesz piwo 2 - 3 razy w tygodniu, Twój organizm nie może dojść do normalnego stanu.

Zobacz także