Jeszcze kilka lat temu, na problemy z wątrobą cierpiały wyłącznie osoby, które piły dużo alkoholu.
Dieta wątrobowa – dlaczego warto?
Dziś stłuszczenie wątroby i inne kłopoty z tym organem są bardzo częste. Moim zdaniem, jest kilka przyczyn tego problemu:
- Jedzenie dużej ilości tłuszczu
- Jedzenie dużych posiłków
- Smażenie potraw
- Jedzenie nadmiaru białka
- Spożywanie alkoholu
- Pasożyty
- Infekcje wirusowe
W produktach żywnościowych jest coraz więcej sztucznych dodatków i leków, co także obciąża wątrobę. Częstymi pacjentami są też sportowcy, którzy przyjmują bardzo dużo odżywek białkowych, a także osoby z cukrzycą. Wysoki poziom cukru we krwi uszkadza drobne naczynia krwionośne, z których zbudowana jest wątroba.
Do uszkodzenia wątroby nie dochodzi z dnia na dzień, a gdy pacjent zaczyna odczuwać objawy choroby, wątroba jest w złym stanie. Zaburzone są wtedy funkcje tego organu, takie, jak "filtrowanie" zanieczyszczeń i wydzielanie żółci.
Aby zapobiegać uszkodzeniom wątroby, trzeba zmienić nasze nawyki żywieniowe.
Zalecenia w diecie wątrobowej
Jeśli masz problemy z wątrobą, powinieneś ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu na rzecz węglowodanów. Posiłki powinny być niewielkie i spożywane kilka razy dziennie.
Bardzo ważny jest sposób przygotowania potraw – całkowicie eliminuje się smażenie, zastępując je gotowaniem czy przygotowywaniem potraw na parze. Niewskazane jest jedzenie w biegu - potrawy należy dokładnie przeżuwać. Dzięki temu jedzenie jest lekkostrawne.
Podczas wybierania produktów żywnościowych, należy zwrócić uwagę na to, jaka jest w nim zawartość tłuszczu. Zakazane są wszystkie produkty, które zawierają dużo tłuszczu. Obciążeniem dla wątroby jest surowa cebula i inne warzywa, jajka na twardo i ogólnie żółtko.
Tłuste ryby są wskazane w większości diet, jednak nie można ich spożywać przy diecie wątrobowej, ponieważ są ciężkostrawne. Najbardziej wskazane są oleje, zawierające dużo kwasów omega-3 i omega-6, jak olej lniany czy konopny.
Nie można stosować także ostrych przypraw, takich, jak kurkuma czy papryka. Niewskazane są też tłuste sery, nasiona i orzechy. Zakazany jest alkohol, którego należy unikać za wszelką cenę.
Jeśli pacjent choruje na cukrzycę, konieczne jest wprowadzenie jeszcze większych zmian w diecie i dbanie o niski poziom cukru we krwi.
Dieta wątrobowa powinna być dopasowana do stanu pacjenta - jeśli objawy nie są nasilone, można zmniejszyć reżim i wprowadzić do diety te produkty, które wcześniej były niedozwolone (po konsultacji z lekarzem).
Podsumowując – dieta wątrobowa powinna być lekkostrawna i niskotłuszczowa. Warto uzupełnić ją w zioła, które poprawiają pracę wątroby, takie, jak ostropest plamisty czy mięta.
Aby poprawić trawienie, warto jeść o tej samej porze. Minusem braku tłuszczu w diecie jest gorszy smak potraw (tłuszcz przenosi smak), dlatego warto często zmieniać menu i przyprawiać go tymi przyprawami, które nie powodują dodatkowych dolegliwości. Produkty żywnościowe dobiera się w zależności od indywidualnej tolerancji.
Oprócz diety, warto regularnie ćwiczyć.