Ostatnie lata wpłynęły na zmianę postrzegania tłuszczu, jako składnika pokarmowego, który jest szkodliwy dla zdrowia.
Ile tłuszczu potrzebujesz w diecie?
Ciągle trwają spory, czy tłuszcze zwierzęce są szkodliwe dla zdrowia, dlatego warto zastąpić je bezpieczniejszymi tłuszczami roślinnymi.

  • Około 20 – 35% kalorii w diecie powinno pochodzić z tłuszczów. Jeśli Twoje zapotrzebowanie wynosi 2000 kalorii, możesz zjeść od 44 do 77 gramów tłuszczu. Dzieci mają większe zapotrzebowanie na tłuszcz, ponieważ wpływa on na pozytywny rozwój układu nerwowego i jest niezbędny do produkcji hormonów.

  • Dieta niskotłuszczowa jest równie skuteczna, co niskowęglowodanowa, ale żadna z nich dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Prawidłowe odżywianie powinno polegać na uzupełnianiu wszystkich produktów żywnościowych.

  • Pamiętaj, że wieprzowina, śmietana i sery zawierają bardzo dużo tłuszczu, a także pozwalają zaspokoić głód na wiele godzin. Węglowodany jemy w inny sposób, ponieważ im wyższy jest poziom glukozy we krwi, tym szybciej spadnie w późniejszym okresie.

  • Bardzo dużo tłuszczu zawiera także skórka z drobiu i potrawy smażone w głębokim tłuszczu. Mnóstwo jest go także w ciastkach i fast foodach – są to najgorsze tłuszcze trans, które będą najgroźniejsze dla zdrowia. Frytki są niezdrowe z kilku powodów - zawierają bardzo łatwo przyswajalne węglowodany, są bogate w przetworzony tłuszcz i akrylamid. Połączenie węglowodanów i tłuszczów to najgorsze rozwiązanie.

  • Potrawy light mogą mieć mniejszą zawartość tłuszczu, ale jest on zastąpiony innymi dodatkami (cukier, substancje poprawiające smak i zapach), które są jeszcze bardziej szkodliwe. Jeśli szukasz prawdziwych produktów light, musisz szukać tych, których wartość kalorycznych jest bardzo niska i nie zawierają dodatkowych cukrów.

  • Tłuszcz to źródło kwasów omega-3 i omega-6, które są niezbędne dla zachowania zdrowia. Możesz je dostarczyć organizmowi, jedząc ryby lub stosując oleje roślinne tłoczone na zimno. Powinny one stanowić większość tłuszczów w Twojej diecie.

  • Całkowite wyeliminowanie tłuszczu z pożywienia sprawi, że Twój organizm nie będzie przyswajał witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i zaczniesz chorować. Ten problem jest szczególnie widoczny u małych dzieci, których zapotrzebowanie na tłuszcz jest większe niż dorosłych.

  • Staraj się jeść mniej, niż 300 mg cholesterolu dziennie. Naukowcy i lekarze wciąż nie są pewni, czy cholesterol z pokarmu jest szkodliwy, czy też nie, ale lepiej dmuchać na zimne.

Zobacz także