Na pewno znasz jakąś osobę, która ciągle jest na diecie (a raczej na dietach) i mimo to ciągle waży zbyt dużo. Częstym problemem takich osób jest efekt jojo.
Efekt jojo – nieodłączny towarzysz diety
Na czym polega efekt jojo
Mechanizm jego powstawania jest bardzo prosty. Gdy zaczynasz się odchudzać i zmniejszasz ilość spożywanych kalorii, Twój organizm reaguje na to zmniejszeniem metabolizmu. Ten mechanizm powstał przed tysiącami lat, by uchronić nas od śmierci głodowej.
Dziś, problemem nie jest niedobór, a nadmiar jedzenia. O ile organizm zwykle radzi sobie, gdy nie ograniczamy mu drastycznie ilości kalorii, o tyle, zmniejszanie i zmniejszanie bilansu energetycznego, jest niebezpieczne.
Efekt jojo polega na tym, że po zastosowaniu restrykcyjnej diety, Twoja waga szybko wraca do poprzedniej wartości lub masz jeszcze większą nadwagę niż wcześniej. Wielokrotnie rozmawiałem z osobami, które schudły na przykład dzięki zastosowaniu diety Dąbrowskiej w jej ośrodku, ale po powrocie do poprzedniego trybu odżywiania, ich waga była jeszcze większa. Dla organizmu takie wahania wagi są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do rozregulowania metabolizmu lub problemów hormonalnych.

Gdy wracasz do poprzedniego sposobu odżywiania (co dzieje się bardzo często spontanicznie i w niezamierzony sposób), Twój organizm nadal pracuje na zwolnionych obrotach i nauczył się tego, że może zabraknąć mu pokarmu. Z tego powodu, zaczyna on magazynować tłuszcz, bo w przyszłości znów może dojść do niedoboru w diecie. Oczywiście, to bardzo duży problem, bo masa Twojego ciała jest jeszcze większa, niż przed rozpoczęciem diety.


Rozwiązanie problemu
Moim zdaniem dieta nie powinna polegać na znacznym ograniczaniu ilości kalorii (jak w ), ani na eliminowaniu całej grupy produktów spożywczych, bo znacznie różni się to od dotychczasowego sposobu odżywiania. Zamiast tego, spróbuj zmniejszyć porcje i wyeliminować te pokarmy, które prowadzą do tycia. Zmień sposób odżywiania na taki, który nie będzie dla Ciebie przejściowy. Jeśli wprowadzisz zmianę polegającą na tym, że na stałe zmniejszysz porcje na talerzu i przestaniesz jeść niezdrowe posiłki, waga Twojego ciała pozostanie stale taka sama.


Gdy zmienisz tryb odżywiania na zdrowy i przy nim pozostaniesz na stałe, nigdy nie pojawi się u Ciebie problem z efektem jojo. Wniosek jest prosty – przestań szukać „cudownej diety”, ponieważ nie ma takiej. Największy efekt jojo pojawia się w tych dietach, które powodują szybki spadek wagi w krótkim czasie i bardzo różnią się od dotychczasowego sposobu odżywiania.

Zobacz także