W sieci każdego dnia pojawiają się informacje o nowej, cudownej diecie, która ma powodować bardzo szybkie chudnięcie.Naszym zdaniem, takie diety nie istnieją, ponieważ odchudzanie to długotrwały proces, a zbyt szybka utrata masy, prowadzi do wielu problemów natury hormonalnej
Dieta cud
.Jakie efekty może dać dieta cud?
Jeśli stosujesz dietę, która „gwarantuje” utratę kilogramów, możesz spodziewać się następujących efektów niepożądanych:
  • Problemy z zaparciami – dieta cud często polega na redukcji ilości spożywanych pokarmów i błonnika, dlatego pojawiają się silne zaparcia. Aby się ich pozbyć, trzeba zwiększyć ilość błonnika, który nie zawiera kalorii, na przykład babki płesznik i babki jajowatej. Można także dodawać do potraw otręby.

  • Zwolnienie metabolizmu – podczas stosowania diet niskokalorycznych, prawie zawsze dochodzi do spowolnienia metabolizmu, zmęczenia i uczucia przygnębienia. Jest to tym bardziej kłopotliwe, im dłużej stosujesz dietę i im więcej kalorii z niej eliminujesz. Z tym problemem można poradzić sobie, dzięki stosowaniu ostrych przypraw i innych termogeników, jednak nie są one złotym środkiem.

  • Utrata apetytu – wiele osób przestaje stosować dietę dlatego, że jest ona monotonna i ciągle je się na niej te same produkty. Jeśli przygotowujesz potrawy bez tłuszczu, na pewno zauważasz, że są one znacznie mniej smaczne.

  • Niedobór witamin i substancji odżywczych – większość diet tego typu, polega na przyjmowaniu ciągle tego samego typu produktów, dlatego po pewnym czasie, pojawia się ich niedobór. Osoby stosujące dłużej taką dietę-cud mogą mieć awitaminozę, szczególnie jeśli chodzi o witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

  • Wyrabianie nieprawidłowych nawyków żywieniowych – dieta cud wymaga bardzo dużych odstępstw od prawidłowej diety, dlatego wiele osób żywiących się w ten sposób, ciągle myśli o tym, kiedy będą mogli w końcu zjeść coś „normalnego”. Diety niskokaloryczne i eliminacyjne powodują, że znacznie częściej przestajemy nad sobą panować i jemy coś, czego później żałujemy.

  • Efekt jojo po powrocie do poprzedniego stylu odżywiania - jeśli do tej pory stosowałeś jakąś dziwną dietę, po jej zakończeniu prawdopodobnie dojdzie u Ciebie do powrotu do poprzedniej wagi w czasie krótszym niż Ci się wydaje. Efekt jojo towarzyszy wszystkim nieprzemyślanym dietom, które trwają od kilku do kilkunastu dni, a po ich zakończeniu wraca się do poprzedniej diety. Podsumowując ten podpunkt - nie stosuj diety - zmieniaj styl życia na zdrowszy.
Podsumowując – dieta cud zawsze prowadzi do znacznie większych problemów niż te, z którymi spotykaliśmy się przed jej rozpoczęciem. Z tego powodu, należy unikać niesprawdzonych sposobów na utratę wagi.

Zobacz także