Żele węglowodanowe mają na celu szybkie uzupełnienie niedoboru glukozy w skondensowanej formie.
Kiedy warto przyjmować żele węglowodanowe?
Stosuje się je w sportach wymagających intensywnego, długotrwałego wysiłku, takich, jak biegi długodystansowe czy kolarstwo. Dzięki żelom można poprawiać wyniki sportowe i wykrzesać z siebie resztki energii.

Na zawody
Minusem żeli tego typu jest wysoka cena – większość amatorów wykorzystuje je jedynie podczas zawodów, a w innych sytuacjach wspomaga się napojami węglowodanowymi w formie proszku do rozrobienia z wodą, lub w tradycyjnej formie. Żele są bardzo przydatne w końcowej fazie biegu, gdy brakuje nam energii i nie mamy ochoty na batona energetycznego. Żel można przyjąć bez dodatkowego wysiłku. Najlepiej jest go przyjąć wtedy, gdy kończą się nasze zapasy glikogenu - u różnych biegaczy dochodzi do tego w różnym momencie.

Niewielka ilość
Żele węglowodanowe zawierają znacznie więcej cukru, niż napoje, dlatego przyjmowanie naraz całej porcji nie jest wskazane. Bardzo ważne jest to, by popić żel dużą ilością wody, ponieważ w przeciwnym przypadku, możemy poczuć się niezbyt dobrze. Mdłości pojawiają się wtedy, gdy przyjmiesz za dużo węglowodanów i będą one miały za duże stężenie. Niektóre żele są tak skoncentrowane, że ich smak nie jest akceptowalny dla większości sportowców.
Stosowanie żeli energetycznych nie jest konieczne, jeśli nie odczuwasz spadku energii w trakcie wysiłku. Nie wierz w to, że samo stosowanie żelu sprawi, że będziesz mógł biec dużo szybciej i dalej. Żel to jedynie jeden z wielu czynników wpływających na osiągnięcie dobrego wyniku.

Jak wybrać najlepszy żel?
Najpopularniejszym składnikiem żeli energetycznych jest maltodekstryna, której działanie jest dość słabe. Znacznie lepiej sprawdzają się żele na bazie innych składników. Każdy sportowiec ma swoje ulubione odmiany żeli i smaki, które mu najbardziej pasują, dlatego warto przejrzeć ofertę kilku producentów. Niektóre z żeli zawierają kofeinę lub inne dodatki, wpływające na pobudzenie, dlatego będą nie tylko wspierały mięśnie, ale cały układ nerwowy. Wybierając taki produkt trzeba pamiętać, że kofeina działa moczopędnie i odwadniająco, dlatego jest niewskazana w przypadku długiego biegu.

Zobacz także