Większość osób odchudza się z dwóch powodów. Jeśli chcesz się z nimi zapoznać, zapraszamy do dalszej lektury.
Kłopoty przy szybkim odchudzaniu

Po pierwsze, boją się o swoje zdrowie i muszą zrzucić zbędne kilogramy, bo tak mówi lekarz. Po drugie, chcą się dobrze prezentować podczas jakiejś uroczystości i dlatego, marzą o błyskawicznym zrzuceniu kilku kilogramów.

Jeden i drugi powód sprawia, że kusi nas bardzo szybkie odchudzanie za pomocą na przykład ścisłej diety i intensywnych ćwiczeń. Oto największe niebezpieczeństwa wynikające z takiego odchudzania.

Efekt jojo

Jeśli drastycznie ograniczysz ilość spożywanych kalorii, na pewno schudniesz. Niestety, ale gdy tylko wrócisz do poprzedniej diety, Twój organizm zgromadzi kalorie na następną chwilę „braku pożywienia” i dieta skończy się przytyciem. Aby uniknąć efektu jojo, musisz zastosować taką dietę, którą będziesz mógł utrzymać przez długi czas. Najprościej można powiedzieć, że chodzi o przejście na prawidłowy tryb odżywiania, a nie o głodzenie się.

Spalanie mięśni

Nie ma nic gorszego od intensywnego odchudzania się połączonego z intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi. W ten sposób postępuje wiele osób, które chcą szybko schudnąć nadmiar tłuszczu. Badania pokazują jednoznacznie, że gdy ćwiczymy, nasz organizm musi otrzymywać . W przeciwnym razie ćwiczenia prowadzą do spalania mięśni.

Złe samopoczucie

Przejście na drastyczną dietę jest szokiem dla organizmu. Wiele osób na diecie nie jest w stanie skupić się na pracy i ciągle odczuwa zimno - te objawy świadczą o tym, że ich metabolizm zwolnił. W tym stanie organizm nastawia się na gromadzenie kalorii i ogranicza wydatek energetyczny, dlatego odchudzanie jest nie tylko nieprzyjemne, ale także mało skuteczne.

Zobacz także