Okazuje się, że dla zachowania prawidłowej diety, nie musisz ani poświęcać dużo czasu, ani wydawać dużych kwot.
Wystarczy odrobina sprytu i zapoznanie się z tym, które produkty są zdrowe, a które nie, dzięki czemu nasza dieta będzie o wiele zdrowsza. Oto produkty, na które warto postawić:
- Kasze - na przykład gryczana i jaglana, oraz naturalne płatki owsiane do gotowania - zawierają dużo witamin i błonnika, dają długotrwałe poczucie sytości. Można je kupić na zapas.
- Kapusta kiszona i ogórki kiszone - to źródło bakterii, które wspierają naszą naturalną florę jelitową.
- Fasola i soczewica - wystarczy namoczyć je dzień wcześniej, by późniejsze przygotowanie potraw stało się znacznie szybsze.
- Mięso - jeśli masz taką możliwość, kupuj je od hodowcy i rób samodzielnie wędliny. To nic trudnego, a zaoszczędzisz sobie bardzo dużej ilości konserwantów.
- Tłuszcz - unikaj olejów rafinowanych, szczególnie tych z dodatkiem kwasów omega-3 (które rozłożą się podczas smażenia). O wiele lepszym tłuszczem jest oliwa z oliwek czy masło klarowane. Do sałatek dobrze sprawdza się olej lniany czy naturalny olej rzepakowy.
Napoje
To osobny temat - większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo cukru przyjmuje w napojach i sokach. Produkcja napojów to dobry interes dla producenta - koszt chemicznych barwników i konserwantów, stosowanych do przygotowania takiego produktu, jest o wiele mniejszy, niż cena napoju.
Płacimy głównie za działania marketingowe producenta. Nigdy nie kupuj napojów i słodzonych soków dla dzieci i dla samego siebie. Jeśli twierdzisz, że nie da się zrezygnować z cukru, jesteś w błędzie - wystarczy kilka dni, by kawa i herbata zaczęły Ci smakować bez tej trucizny. Zamiast słodyczy warto wybrać naturalne owoce.
Celem tego wpisu nie jest namawianie Cię na kupowanie bardzo drogich produktów, jak egzotyczne soki i owoce, które rzekomo przywracają zdrowie. Chcemy, by Twoje zakupy były świadome - im mniej przetworzone są produkty, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że znajdą się w nich chemiczne dodatki.