Poznaj zasady laktowegetarianizmu

Ocena artykułu: 4.4/5 (57 głosów)
W ostatnich latach powstało kilkanaście odmian diety wegetariańskiej. Jedną z nich jest laktowegetarianizm, eliminujący z menu nie tylko mięso, ale także jajka.
Poznaj zasady laktowegetarianizmu

Większość wegetarian je jajka, jednak jeśli przyjrzymy się z bliska ich produkcji, zobaczymy, że wiąże się ono z cierpieniem zwierząt.
Jajka, które można kupić w sklepach, pochodzą z ferm. Kury są stłoczone w klatkach i żyją w ogromnym stresie. Zwierzęta, które nie znoszą już jajek, są zabijane i także lądują na stołach.

Produkcja jajek wiąże się też z zabijaniem bardzo dużej ilości młodych kogutów. Prawo reguluje sposób, w jaki mogą być hodowane i zabijane inne zwierzęta, jednak te przepisy nie dotyczą drobiu.

Kwestie etyczne towarzyszące produkcji jajek wpływają na to, że coraz więcej osób rezygnuje z ich jedzenia i zastępuje je produktami roślinnymi. Oczywiście, w można kupić jajka od szczęśliwych kur, ale mimo to, ich spożywanie może być niewskazane.

Jaja są szkodliwe dla zdrowia?

Przeszedłeś na dietę wegetariańską, by zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi? Warto pamiętać o tym, że jajka zawierają sporo cholesterolu i jeśli jesz ich zbyt dużo, może on prowadzić do chorób układu krwionośnego. Nie ma jednoznacznych informacji na temat ilości jajek, które możemy zjeść w tygodniu, bez zwiększania ryzyka zawału. Niektóre źródła podają, że jest to 1 jajko, inne wskazują na znacznie większą ilość. Jedno jest pewne – jest powiązanie między ilością spożywanych jajek, a poziomem cholesterolu, dlatego lepiej nie jeść ich zbyt dużo.

Gdzie najczęściej stosuje się laktowegetarianizm?

Laktowegeterianizm jest jedną z diet, którą stosują często hinduiści i wyznawcy buddyzmu. Wyeliminowanie z diety jajek nie ma poważnego wpływu na nasze zdrowie, ponieważ można je zastąpić białkiem w innej formie. Osoby na diecie wegetariańskiej stosowanej ze względów etycznych powinny przyjrzeć się także innym produktom, które pojawiają się na talerzach. Jest wiele produktów żywnościowych, których pozyskiwanie jest nieetyczne.Komentarze

  1. ~Róża, (IP: *.*.241.172)

    Od dłuższego czasu jestem na diecie bez mięsa oraz produktów odzwierzęcych. Decyzję podjęłam ze względów etycznych. Bałam się jedynie, że nie będę potrafiła bez tych produktów zrobić pełnowartościowego posiłku, że wystąpią jakieś niedobory białka czy witamin. Dlatego jeśli już ktoś się decyduje na taki sposób żywienia to z głową! Ja zamawiam catering dietetyczny z Happy Diet i przynajmniej mam pewność, że jem tak jak powinnam i nie odbija się to na moim zdrowiu.

Napisz komentarz

Jeżeli nie chcesz przepisywać kodu z obrazka zaloguj się lub zarejestruj.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza,
że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.