Dietetycy opracowali setki różnych diet o różnej skuteczności działania. Moim zdaniem warto przyjrzeć się bliżej diecie opracowanej przez osobę z dużym doświadczeniem w pracy z ludźmi – trenera Briana Tracy.
Dieta według Briana Tracy
Dieta opiera się na bardzo prostej zasadzie – należy unikać trzech białych trucizn.

Po pierwsze – nie jedz mąki. Większość osób jest otyłych dlatego, że objada się słodkimi wypiekami, makaronem, ziemniakami i innym pokarmami, które zawierają skrobię. Ludzie, którzy odżywiają się tłusto (na przykład mieszkańcy Francji), są znacznie szczuplejsi od tych, którzy opierają swoją dietę na pieczywie.
Ta sama zasada dotyczy innych produktów, które zawierają węglowodany.

Po drugie – nie jedz cukru. Cukier ma jeszcze gorsze działanie, niż mąka, bo szybko podwyższa poziom glukozy. Chwilę po zjedzeniu cukru odczuwamy senność i głód, bo rozregulowuje on naszą gospodarkę insulinową. Pamiętaj, że nie liczy się źródło cukru – słodycze, miód, owoce i soki, cukier trzcinowy zawierają tą samą substancję, czyli szkodliwy cukier.
Warto zwracać uwagę na skład produktów, które kupujemy. Przykładowo - w keczupie 2 najważniejsze składniki to woda i cukier. Cukier występuje w ogromnych ilościach także w produktach light - co prawda, pozbawiono je tłuszczu, ale zamiast niego dodano cukier.

Po trzecie – unikaj soli. Wiele osób nie może zmieścić się w swoje ubrania, ponieważ ich ciało jest opuchnięte. Dzieje się tak dlatego, że spożywają dużo soli, zatrzymującej wodę w organizmie. Wystarczy wyeliminować sól z diety, by pozbyć się kilku kilogramów niepotrzebnej wody.
Sól znajduje się także w wielu produktach, szczególnie tych przetworzonych. Jeśli masz taką możliwość, unikaj jedzenia konserw i gotowych potraw. Stołowanie się w restauracji to kolejna przyczyna otyłości, ponieważ nie mamy wtedy szansy na kontrolowanie ilości szkodliwych składników.

Pamiętaj, że te trzy substancje występują w większości produktów spożywczych dostępnych w sklepach. Zanim kupisz jakiś produkt, zwróć uwagę na jego skład – jeśli na jego początku znajduje się jedna z tych substancji, lepiej warto się zdecydować na coś innego.

Podejmij decyzję o tym, że chcesz schudnąć
Wiele osób jest otyłych dlatego, że nie kontroluje swojej wagi, dlatego pierwszym krokiem podjętym w kierunku zdrowia, jest regularna kontrola masy ciała. Ważmy się codziennie rano, po oddaniu moczu.

Według Briana Tracy, pierwszy posiłek należy zjeść około 7 - 8 rano, dzięki czemu dostarczymy sobie odpowiedniej ilości energii na cały dzień. Jeśli zamiast pożywnego śniadania, zjesz kawałek pizzy, stracisz wiarę w to, że możesz schudnąć. Dobrym śniadaniem są na przykład 2 jajka na miękko lub jajecznica, a także niewielka porcja orzechów.

Przechodząc do kolejnego posiłku - jedząc lunch, zamów sałatkę z dodatkiem mięsa kurczaka lub ryby, dzięki czemu zarówno zaspokoisz swój głód, jak i zapełnisz swój żołądek.

Kolacja powinna być jak najmniej obfita - warto zjeść na nią porcję sałatki.

Brian Tracy zwraca uwagę na to, jak - jeśli nie dodasz go do warzyw, szybciej poczujesz się głodny. Unikaj picia słodkich napojów, ponieważ wpływają one niekorzystnie na Twój organizm.

Brian Tracy nie jest specjalistą od żywienia, jednak posiada ogromne doświadczenie w pracy z ludźmi i wiedzę merytoryczną. Jego dieta opiera się na unikaniu jedzenia węglowodanów, co daje efekty w postaci zmniejszenia masy ciała. Stosuje się ją cały czas, co pozwala uniknąć problemów z efektem jojo i utrzymać prawidłową wagę.

Zobacz także