Napoje dla sportowców są reklamowane, jako środki, które nawadniają organizm znacznie skuteczniej, niż woda.
Czy potrzebujesz napojów dla sportowców?
Jeśli bliżej przyjrzymy się ich składowi, okaże się, że jest w nich wiele substancji, które nie powinny się znaleźć w naszej diecie. Napoje można podzielić na dwie grupy - izotoniki i napoje energetyczne.
Oto kilka mitów na temat napojów dla sportowców
- Wszyscy sportowcy są narażeni na odwodnienie
Odwodnienie pojawia się jedynie podczas wyczerpujących, długich treningów. Wiele osób pije napój dla sportowców po kilku minutach treningu, gdy nie ma jeszcze nawet śladu odwodnienia. Jeśli wybierasz się na krótkie bieganie, nie musisz mieć ze sobą napoju izotonicznego - na pewno nie wypocisz w tym czasie pół litra wody.
- Napój dla sportowców szybko uzupełni niedobór wody
Są także osoby, które po długim treningu wypijają butelkę takiego napoju i uważają, że dzięki temu uzupełnili niedobór. Nie jest to prawdą, bo regeneracja po długim wysiłku trwa kilka dni i wymaga picia znacznie większej ilości płynów.
- Napoje są elementem zdrowego trybu życia
Napoje zawierają mnóstwo cukru, barwników i substancji kwasowych, dlatego nie są dobrym wyborem dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać. Zamiast nich, znacznie lepszym i tańszym wyborem jest czysta woda lub woda z dodatkiem soli mineralnych. Dużo minerałów mają także owoce i warzywa. Jeśli nie trenujesz, picie dużej ilości napojów energetycznych i izotonicznych, będzie prowadziło do otyłości. Zwróć uwagę na to, ile kalorii dostarcza izotonik - być może przez niego trening przyczynia się do zwiększenia masy ciała.
- Napoje energetyczne zwiększają koncentrację
To prawda tylko do pewnego momentu. Gdy pijesz dużo takich napojów, przestają one działać i nie wpływają na koncentrację ani na pobudzenie. Przedawkowanie napoju energetycznego prowadzi do gonitwy myśli, uczucia niepokoju i problemów z koncentracją.