Produkty typu light są polecane szczególnie przy diecie odchudzającej, jednak naszym zdaniem, nie powinno się spożywać ich w zbyt dużych ilościach, bo doprowadzą do problemów zdrowotnych.
Jedzenie produktów light daje poczucie, że zdrowo się odżywiamy - dotyczy to szczególnie niezdrowych przekąsek, które nawet w wersji odchudzonej zawierają mnóstwo tłuszczu i niezdrowych węglowodanów. Aby poprawić smak takiego produktu (a mniejsza ilość tłuszczu oznacza gorsze wrażenia), producent zwiększa ilość soli, glutaminianu sodu i innych substancji. Jeśli myślisz, że w jednej porcji posiłku dostarczasz mniej kalorii, w rezultacie przestajesz kontrolować ich ilość i zaczynasz tyć.
Oszukujesz organizm - jeśli jesz produkty typu light (na przykład Colę 0%), Twojemu organizmowi wydaje się, że dostarczasz mu glukozy i innych substancji, do których otrzymywania się przyzwyczaił. Badania wykazują, że częste spożywanie słodkich produktów z aspartamem prowadzi do otyłości, bo mózg i tak daje trzustce sygnał, że czas rozpocząć wydzielanie insuliny. Powoduje to spadek poziomu glukozy we krwi i silny głód.
Przejadasz się - osoby palące papierosy slim wypalają ich zwykle o wiele więcej, niż Ci, którzy wybierają zwykłe papierosy. Podobnie jest z produktami light - jeśli kupisz na przykład majonez tego typu, będziesz miał wrażenie, że jest on nieszkodliwy i możesz go użyć więcej, niż zwykłego. Ma to oczywiście konsekwencje w postaci zwiększonej masy ciała, bo w rzeczywistości taki majonez zawiera mnóstwo tłuszczu. Podobnie jest ze słodyczami i innymi produktami.
Dostarczasz do organizmu więcej chemii - Jeśli obawiasz się substancji chemicznych w pokarmach, omijaj szerokim łukiem substancje słodzące. Zawierają one aspartam, glutaminian sodu i inne dodatki, których zadaniem jest poprawić smak. O kreślenie „light” nie ma dla producenta żadnej mocy prawnej. Prowadzi to do wielu nadużyć.
Spożywasz więcej węglowodanów - ostatnio w sklepie spożywczym zauważyłem jogurt owocowy typu 0%. W jego skład wchodziło o wiele więcej cukru i sztucznych dodatków, niż w zwykłym jogurcie, zawierającym kilka procent tłuszczu. Z tego powodu był on kaloryczniejszy i mniej zdrowy. Według nowoczesnych badań na temat diety, to nie tłuszcze są odpowiedzialne za powstawanie otyłości, a właśnie węglowodany.
Z tego powodu, lepiej postawić na t radycyjne produkty i zjeść ich mniej. Tłuszcz jest substancją niezbędną dla organizmu, dlatego ciągłe odżywianie się produktami light może prowadzić do pojawienia się problemów zdrowotnych. Mleko całkowicie odtłuszczone wchłania się z trudem, podobnie, jak bardzo chude sery.
Czy produkty light są zdrowe?
Produkty light są reklamowane, jako sposób na zmniejszenie wagi ciała i ich producenci często reklamują je, jako zdrowsze, od pozostałych. Czy jest tak w rzeczywistości?
Czy produkty light są zdrowe?