Kofeina to bardzo skuteczny środek wzmacniający wydajność naszego organizmu, jednak jej zastosowanie w sporcie jest kontrowersyjne.
Kofeina – czy warto się nią wspomagać?

Warto zastanowić się, czy wypicie filiżanki kawy lub napoju energetycznego przed treningiem, to dobre rozwiązanie.

Stacki przedtreningowe i kawa

Stacki w formie płynu i proszku bardzo szybko wchłaniają się do naszego organizmu, dzięki czemu zyskujemy więcej energii, zyskujemy dodatkową adrenalinę i możemy ćwiczyć dłużej. Ma także wpływ na wydajność organizmu i wspomaga pracę mięśni.

Większość sportowców pije kawę i nie ma ona działań niepożądanych, o ile przyjmujemy jej rozsądne ilości.

Kiedy nie należy przyjmować kofeiny?

Kofeina ma działanie moczopędne, co jest bardzo niekorzystne w sportach wymagających długotrwałego wysiłku (kolarstwo, maratony). Na pewno nie należy przyjmować kofeiny w zbyt dużych ilościach, dlatego nie łączymy kilku preparatów, które ją zawierają. Daje to niekorzystne efekty w postaci drżenia rąk, niepokoju i problemów ze skupieniem. Na pewno nie chodzi Ci o taki efekt w trakcie ćwiczeń.

Spotkałem się z opinią, że złym połączeniem jest kreatyna wraz z kofeiną, ponieważ w takiej mieszance, działanie kreatyny jest hamowane.

Kofeina ma najsilniejsze działanie wtedy, gdy stosujemy ją niezbyt często - osoby, które każdy dzień zaczynają od kawy, są na nią odporni.

Zobacz także