Wiele witamin i minerałów w suplementach diety ma słabe działanie, dlatego mężczyźni powinni starannie wybierać preparaty, które przyjmują. Z tego tekstu dowiesz się, co przyjmować i jak ważna jest jakość różnych preparatów.
3 suplementy diety, które warto przyjmować
Postaw na zdrowe suplementy
Suplementy diety kilka lat temu cieszyły się ogromnym powodzeniem. Nowe raporty wskazują jednak na to, że miliony Amerykanów są co roku oszukiwani i przez to kupują produkty, pozbawione korzystnego wpływu na organizm, które są zbędne.

Wielu badaczy i lekarzy przyznaje, że istnieją 3 suplementy diety, które należy przyjmować w celu poprawy zdrowia. Są trzy substancje, których brakuje w diecie większości mężczyzn. To magnez, witamina D i kwasy omega-3.

Niedobór tych trzech składników może powodować poważne problemy zdrowotne. Oto najważniejsze informacje na temat tych trzech substancji. Z artykułu dowiesz się jak uzupełnić ich niedobór i jak wybrać dobry produkt.

Magnez - wpływa na poziom energii w organizmie
Magnez to jeden z najważniejszych minerałów wpływających na Twoje ciało. Jego obecności wymaga około 350 reakcji chemicznych w ciele - regulują one wszystko, od metabolizmu do cyklu snu i ciśnienia krwi. Odpowiedni poziom tej substancji wpływa na zapobieganie problemom zdrowotnym, takim, jak chorobom sercowo-naczyniowym, cukrzycy typu 2, osteoporozie i migrenie. Łagodzi także bóle mięśni, bezsenność i przygnębienie.

Od 70 do 80 procent ludzi na świecie cierpi na niedobór tego minerału. Dotyczy to także tych osób, które jedzą dużo zielonych warzyw, orzechów, fasoli i innych produktów bogatych w magnez. W glebie jest coraz mniej magnezu, dlatego warzywa nie dostarczają go w odpowiedniej ilości.
Problemem jest także to, że większość osób cierpi na niedobór magnezu. Zapotrzebowanie na tę substancję wzrasta wtedy, gdy odczuwamy stres.

Gdy stresujesz się, wydziela się więcej adrenaliny i następnie rośnie Ci ciśnienie krwi. Organizm potrzebuje wtedy coraz więcej magnezu. To sytuacja, która przypomina szybką jazdę samochodem, kiedy to spala on bardzo dużo paliwa. Podobnie jest z organizmem w stanie stresu, który bardzo szybko zużywa magnez.

Jak dużo potrzebujesz magnezu?
Twój organizm potrzebuje około 3 miligramy tego minerału na pół kilograma masy ciała. Gdy ważysz 75 kg, przybliżona dawka magnezu to 500 mg dziennie. Jeśli jesz dużo produktów bogatych w magnez, możesz podzielić tę dawkę na pół. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie magnezu na noc, bo wspiera on wtedy mocny sen.


Witamina D: Wpływa na zwiększenie siły i chroni przed chorobami przewlekłymi
Wiele badań łączy niedobór witaminy D ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca, trudnościami w rozumowaniu i nowotworami. Badania pokazują także, że odpowiedni poziom witaminy D we krwi ma wiele korzyści zdrowotnych. Wzmacnia ona układ odpornościowy i zapobiega takim chorobom, jak grypa.

Wpływa także na przyswajanie wapnia z diety i zapobiega uszkodzeniom kości. Jest ważna przyczyna, dla której powinieneś każdego dnia przyjmować około 2000 IU witaminy D dziennie - większość ludzi stroni dziś od słońca. Aby wygenerować odpowiednią ilość witaminy D, należy przebywać na ostrym słońcu bez filtra od 10 do 30 minut. Nikt jednak tego nie robi nawet latem, bo boimy się słońca.

Większość z nas przebywa dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Gdy wracamy do domu, słońca jest zbyt mało, by mogło przyczynić się do produkcji witaminy D. Nie ma znaczenia miejsce, w którym żyjesz. Badaniom poziomu witaminy D poddano pracowników szpitali na Hawajach i Alasce i wyniki były dokładnie takie same. Im jesteś starszy, tym mniej witaminy D wydziela Twój organizm, co jest kolejnym problemem.

Organizm człowieka w wieku 70 lat jest w stanie wytworzyć pod wpływem słońca cztery razy mniej tej witaminy, niż ciało dwudziestolatka. Do bilansu nie należy wliczać także pożywienia. W jajkach i mleku jest tak mało tej witaminy, że aby uzupełnić jej niedobór, trzeba przyjmować je w ogromnych ilościach.

Pomyśl sobie, że musiałbyś wypić 50 szklanek mleka dziennie, by zaspokoić zapotrzebowanie na tę witaminę. Jak dużo jej potrzebujesz? Naukowcy nie są zgodni, ale często pojawia się pogląd, że nawet około 60 IU na kilogram masy ciała dziennie. Jeśli ważysz 75 kg, potrzebujesz około 5000 IU dziennie. nie możesz przyjmować jej także za dużo, bo wtedy wapń będzie odkładał się nie w kościach, a w naczyniach krwionośnych.

Upewnij się, że kupujesz witaminę D3, a nie D2. Witamina D3 to ta witamina, która powstaje pod wpływem słońca, natomiast forma D2 jest syntetyczna. Jej przetworzenie na witaminę D2 wartościową dla organizmu, zajmuje więcej czasu. Oznacza to, że musisz przyjmować większe dawki witaminy D2 i brać ją częściej, by uzyskać takie same efekty. Nie zapominaj o tym, by przyjmować ją wraz z posiłkiem. Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, a jeśli zabraknie go w Twojej diecie, nie przyswoi się nawet do 50% witaminy D.


Olej rybi - wzmocnij swój mózg

Ostatnio pojawiło się kilka wypowiedzi na temat tego, że kwasy omega-3 mają niewielki wpływ na pracę serca. Jeśli wgłębisz się w badania na ten temat, zobaczysz, że były one przeprowadzone na małych grupach osób i nie są do końca wiarygodne. Kwasy omega-3, takie, jak DHA i EPA, które znajdziesz w oleju rybim, obniżają poziom trójglicerydów we krwi, zmniejszają stany zapalne, stabilizują prace serca i przy większych dawkach, mogą zapobiegać sklejaniu się płytek krwi.

Oprócz korzystnego wpływu na serce, olej rybi działa korzystnie na funkcjonowanie mózgu, poprawia nastrój i zmniejsza objawy depresji. Kilka badań sugeruje, że mogą być one używane także podczas leczenia choroby Alzheimera. Co więcej, kwasy omega-3 mają działanie przeciwzapalne, dlatego mogą być stosowane w celu poprawy funkcjonowania mięśni i stawów. Korzystnie działają także na Twoją skórę.

Jeśli unikasz jedzenia takich ryb, jak łosoś czy makrela przynajmniej 2 razy w tygodniu, prawdopodobnie cierpisz na niedobór kwasów omega-3. Najprostszym sposobem uzupełnienia tych substancji, jest zakup suplementów. Jak dużo ich potrzebujesz? Dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie 3 gramów DHA i EPA dziennie. Kapsułki z kwasami Omega-3 różnią się wielkością, dlatego uważnie czytaj informacje o ich zawartości. Gdy przyjmujesz więcej niż 4 gramy Omega-3 dziennie, wzrasta ryzyko krwawienia wewnętrznego.

Zobacz także