Same ćwiczenia aerobowe nie zawsze dają możliwość wymodelowania tych partii ciała, na których szczególnie nam zależy.
Siłownia dla kobiet
Jeśli chcesz wzmocnić swoje ciało, warto wybrać się na siłownię.

Powinnaś udać się na nią z ustalonymi celami – niektóre kobiety chcą wzmocnić mięśnie, inne zaś pracują nad spalaniem tłuszczu.

Pierwsze lekcje najlepiej rozpocząć z trenerem indywidualnym, który pokaże nam, jak wykonywać różne ćwiczenia. Po kilku sesjach nauczysz się wykonywania ćwiczeń i sama będziesz wiedziała, czy ich intensywność jest odpowiednia. Kobiety, które przez długi czas unikały różnych ćwiczeń, będą miały problemy z zadyszką, zakwasami i bólem mięśni. Nie wolno się tym zniechęcać, ponieważ te objawy szybko miną i ćwiczenia będą dawały wyłącznie satysfakcję.
Plany treningowe dla kobiet
Jeśli trenujesz już przez dłuższy czas, ale nie miałaś do tej pory sprecyzowanych celów treningowych, dobrym rozwiązaniem jest zmiana postępowania. Przede wszystkim, zastanów się, jakie efekty ma dać trening i jak dużo czasu masz na jego przeprowadzenie.
Plan treningowy powinien uwzględniać 3 lub 4 dni ćwiczeń.
Podobnie, jak w treningu wykonywanym przez mężczyzn, w treningu uwzględnia się ćwiczenia na klatkę piersiową i ramiona, i , nogi i pośladki oraz brzuch. Pomiędzy dniami treningu, koniecznie trzeba znaleźć czas na regenerację.

Jeśli poradziłaś sobie sobie z planem 4 dniowym, dobrym rozwiązaniem jest zwiększenie ilości ćwiczeń do 5, zachowując dwa dni przerwy. Taki plan może nie sprawdzić się wtedy, gdy mamy zbyt mało czasu i wtedy trzeba szukać rozwiązań, które poprawią Twoje efekty.

Organizm kobiety wydziela znacznie mniej , niż mężczyzny, dlatego panie skupiają się raczej na wzmocnieniu mięśni niż na ich rozbudowie.
Najkorzystniejsze i najbezpieczniejsze są ćwiczenia na maszynach, dlatego należy zwrócić uwagę, czy na siłowni jest ich wystarczająco dużo. Niektóre siłownie skupiają się na treningu ze sztangą, dlatego jest w nich niewiele maszyn.
Siłownia powinna być wyposażona także w maszyny do treningu aerobowego, dzięki którym będzie można spalić zbędne kilogramy. Przyda się kilka rowerów treningowych lub bieżni, do wykonywania treningów aerobowych.

Dla wielu pań lepszym wyborem jest klub fitness, w którym można ćwiczyć w kobiecym towarzystwie i mieć pewność, że trener lepiej dopasuje porady do Twoich potrzeb. Niektóre kluby fitness są stworzone specjalnie z myślą o kobietach, co sprawia, że można na nich ćwiczyć bez uczucia skrępowania. Jeśli dopiero wybierasz siłownię, na której będziesz ćwiczyć, dobrym rozwiązaniem będzie zakup jednodniowego pakietu. Dzięki temu sprawdzisz, czy sprzęt do ćwiczeń jest wysokiej jakości i czy jest go wystarczająco dużo.
Kobiety, które dopiero zaczynają trening, mogą trenować z trenerem personalnym. Podpowie on, jakie ćwiczenia należy wykonywać i uchroni przed popełnianiem błędów.

Kobiety bardzo często wybierają siłownię, do której chodzą ich koleżanki - dzięki temu można łatwiej zmobilizować się do ćwiczeń i wzajemnie się wspierać. Jeśli nie wiesz, który klub sportowy będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, zapoznaj się z opiniami na ich temat na portalach społecznościowych i na forach.


Zobacz także