Przetrenowanie pojawia się wtedy, gdy narażasz swoje ciało na trening, który powoduje zbyt duże uszkodzenia.
Dochodzi wtedy do problemów z regeneracją i dalsze ćwiczenia nie dają żadnych efektów.
Oto kilka objawów przetrenowania:
- Zmęczenie
- Utrata siły, którą wyrobiliśmy do tej pory
- Skurcze mięśni
- Spadek koordynacji
- Częste zachorowania na choroby
- Rozdrażnienie
Jeśli zobaczyłeś u siebie takie objawy, a chcesz kontynuować ćwiczenia, powinieneś popracować nad planem treningowym i zmniejszeniem jego intensywności.
Dobrym rozwiązaniem jest wydłużenie przerw pomiędzy treningiem różnych partii ciała. Być może należy zmniejszyć obciążenie, albo zwiększyć ilość białka w diecie, dzięki czemu organizm będzie regenerował się szybciej. Uważaj na to, by nie przesadzać z suplementami na pobudzenie, bo one także mogą prowadzić do spadku wydajności. Po ich przyjęciu czujesz się świetnie i masz dużo energii, ale po kilku godzinach pojawia się efekt odbicia.
Raz na jakiś czas rób przerwę w treningach i sprawdzaj, czy przynoszą one dobre efekty. Jeśli ciągle jesteś zmęczony, nie poprawiasz swoich wyników na siłowni, Twój plan treningowy jest ewidentnie zły. Najlepiej jest porozmawiać o nim z trenerem.
Inne przyczyny nadmiernego zmęczenia po treningu
Przyczyną może być także dieta, która jest zbyt uboga w składniki odżywcze. Przeanalizuj swój jadłospis i sprawdź, czy przyjmujesz odpowiednio dużo białka, węglowodanów i tłuszczy. Problem może leżeć także w stresie.