Brian Tracy to mówca, który podejmuje przede wszystkim temat motywacji do działania.
Jak się motywować do ćwiczeń według Briana Tracy?
W swojej karierze zajmował się także tematem ćwiczeń i pokazywał ludziom, jak pogodzić aktywne życie ze zdrowym trybem życia.
W tym poście postaram się w skrócie przedstawić jego metody na zmotywowanie się do ćwiczeń.

Zaczynaj z wizją końca – wyobraź sobie, co chcesz osiągnąć dzięki ćwiczeniom i realizuj to. Najlepiej zapisz sobie mierzalny cel i określ datę jego zrealizowania. Dzięki temu Twój mózg zacznie myśleć o tym, jak może zrealizować dany cel i zauważa więcej możliwości w otaczającym świecie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zapisanie sobie tego, jak dużo kilogramów chcesz schudnąć i dążenie do jego realizacji każdego dnia.


Ustal, że Ty też możesz osiągnąć cel – skoro Twojej sąsiadce lub osobistości z telewizji udaje się zorganizować czas na ćwiczenia, uda Ci się to także tobie. Nie bierz przykładu z ekstremalnych przypadków (typu - ktoś zbudował muskulaturę w ciągu miesiąca), zamiast tego, szukaj motywacji w ludziach, którzy Cię otaczają. Każdy z nas rodzi się szczupły i zdrowy, a do popsucia naszej sylwetki dochodzi dlatego, że odżywiamy się w nieprawidłowy sposób.


Motywuj się do ćwiczeń – dobrym rozwiązaniem jest na przykład wycięcie z gazety zdjęcia szczupłej osoby i doklejenie do niego swojej głowy. Może to zabrzmieć nieco dziwnie, ale się sprawdza. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przeczytanie kilku książek na temat fitnessu i diety, regularne zaglądanie na blogi o zdrowym trybie życia, subskrypcja kanałów na ten temat na YouTube.


Ustal, jak zrealizujesz swój cel – sama motywacja bez działania nic nie da. Gdy ustalisz sobie cel, jak najszybciej zacznij go realizować – zacznij biegać lub uprawiać aerobik, a także rozpocznij dietę. Pomyśl, jakie zmiany możesz wprowadzić, by osiągnąć cel i następnie … przystąp do działania. Samo rozmyślanie o tym, co należy zrobić, nie da Ci żadnych efektów.


Wyrabiaj w sobie prawidłowe nawyki – gdy ćwiczysz każdego dnia przez długi czas, Twój organizm sam domaga się treningu. Nigdy nie rób przerwy dłuższej, niż dwa dni, bo wtedy zachodzi prawdopodobieństwo, że zapomnisz o nowym zwyczaju. Największym problemem ludzkości jest rozpraszanie się.


Gdy pozbywasz się starych nawyków, zastąp je nowymi – nie możesz połączyć ciągłego siedzenia przed telewizorem, z bieganiem lub chodzeniem na siłownię. Jeśli chcesz zachować zdrowie, unikaj śmieciowego jedzenia, alkoholu i palenia papierosów. Bardzo ważna jest spójność w tym, co robisz, a gdy jej brakuje, narażasz się na ciągłe rozczarowania.


Nie usprawiedliwiaj się – jeśli porzuciłeś ćwiczenia na kilka dni, nie szukaj usprawiedliwień – po prostu weź się w garść i zacznij ponownie ćwiczyć.

Zobacz także