Jeśli istnieje niebo dla biegaczy, jest to miejsce, w którym nikt nie ma urazów i nie odczuwa bólu.
Najczęstsze urazy u biegaczy

Niestety, ale rzeczywistość jest inna i biegacze często cierpią na różne problemy, spowodowane przez:

  • nieprawidłową technikę biegu
  • złe dobranie częstotliwości ćwiczeń do naszych potrzeb
  • brak przygotowania (rozciąganie)
  • zły sprzęt do biegania ()
  • Oto najpopularniejsze problemy zdrowotne występujące u biegaczy.

Kolano biegacza

Gdy stan chrząstki stawowej jest nieprawidłowy, powoduje to silny ból i problemy z poruszaniem się. Około 40% urazów u biegaczy to choroby kolan, a kolano biegacza stanowi 13% z nich. Ból nasila się przede wszystkim wtedy, gdy biegamy na długich dystansach, gdy często siedzimy i musimy wspinać się po górach lub często wchodzić po schodach.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Stanowi 11% urazów u biegaczy i pojawia się przede wszystkim u biegaczy, którzy gwałtownie zwiększają intensywność treningu. Szczególnie często występuje u osób biegających w górach. To uraz, którego nie da się „przebiegać”, a rehabilitacja trwa nawet do pół roku.

Uraz ścięgna podkolanowego

Jeśli biegasz bardzo intensywnie, ścięgna w Twoich nogach mogą nie wytrzymać takiego obciążenia. To częsta dolegliwość biegaczy, którzy zapominają o rozgrzewce przed treningiem.

Zapalenie powięzi podeszwowej

Stopa podczas biegu odbiera jeszcze większe obciążenie, niż kolano, dlatego nie dziwi fakt, że 15% urazów biegaczy dotyczy tego fragmentu nogi. Zapalenie powięzi podeszwowej powoduje stan zapalny ścięgien i więzadeł. Ból nasila się rano. Niestety, ale występowanie tej choroby zależy w dużej mierze od budowy stopy. Osoby, które mają bardzo wysokie lub bardzo niskie podbicie stopy, biegają w specyficzny sposób i dlatego są bardziej narażeni na tę dolegliwość.

„Shin splints”, sztywna łydka

Pojawia się wtedy, gdy biegamy po twardej powierzchni. Prowadzi to do powstania mikrourazów, powodujących silny ból. Shin splints może być spowodowany nieleczonymi kontuzjami lub nieprawidłową techniką biegu.

Zobacz także