Zmiana prędkości chodzenia wpływa na to, że spalasz więcej kalorii Czasopismo Biology Letters przedstawiło odkrycia dwóch naukowców z Uniwersytetu w Ohio, którzy odkryli, jak jedna prosta zmiana może poprawić Twoje zdrowie.
Zmiana tempa chodzenia, sprawia, że spalasz nawet do 20% więcej kalorii !
Badacze chcieli w pierwszej kolejności zmierzyć, jak dużo kalorii spalamy podczas chodzenia w szybkim i wolnym tempie i w jaki sposób wpływa to na nasz metabolizm. Autor tych badań, Manoj Srinivasan, profesor mechaniki i inżynier lotnictwa, powiedział, że:

"Niezwykle ważne jest sprawdzanie tego, jak zmiana prędkości chodzenia wpływa na spalanie kalorii, ponieważ ludzie nie mają dziś czasu na wielogodzinne ćwiczenia na bieżni. Odkryliśmy, że zmiana prędkości chodzenia zwiększa istotnie to, jak dużo kalorii tracimy."

Odkrycie jest bardzo ważne, ponieważ sugeruje, że stosowanie tradycyjnych metod mierzenia spalania kalorii podczas chodzenia i uprawiania sportu, daje przekłamane wyniki.

Profesor wyjaśnia, że każde zwiększenie tempa, znacznie wpływa na spalanie kalorii, jednak urządzenia mierzące spalanie, mogą tego nie rejestrować.

Wraz ze specjalistą od inżynierii, Nidhi Seethapathi odkrył, że aż 8% kalorii spalanych każdego dnia pochodzi z rozpoczynania chodzenia i zatrzymywania się.

Przypomina to jazdę samochodem - gdy jedziemy, samochód spala określoną ilość paliwa. Gdy przyśpieszasz, spalanie znacznie wzrasta.

Zmiana tempa wpływa na zmianę energii kinetycznej osoby, dlatego nogi muszą pracować znacznie mocniej, co wymaga dużej ilości energii.

Podczas tego badania, badacze zaprosili ochotników do chodzenia po bieżni. Ich zadaniem było nagłe zmienianie tempa chodzenia, mimo tego, że bieżnia jechała z taką samą prędkością. Uczestnicy podbiegali do przodu bieżni, a "następnie zwalniali tempo", pozwalając, by bieżnia się cofnęła.

Badacze sprawdzili, czy wpłynęło to na zmianę traconych kalorii w trakcie spaceru. Odkryli następująca zależność:

Szybkość metabolizmu u osób, które stale przyśpieszały i zwalniały, była znacznie wyższa, niż u osób, które spacerowały ze stałą prędkością. Można było zyskać od 6 do 20% więcej spalonych kalorii.

W takich eksperymentach naukowcy często mają pokusę zmiany prędkości bieżni, jednak w tym doświadczeniu, powstrzymali się od tego. Oznaczałoby to, że duże znaczenie ma prędkość bieżni, a nie zmiana prędkości.

Oto kilka porad, które pozwolą ci spalić więcej kalorii, podczas chodzenia:
  • Zacznij chodzić w nieco inny sposób.

  • Załóż plecak, spaceruj z ciężarem na plecach.

  • Spaceruj przez chwilę, następnie zatrzymuj się i idź dalej.

  • Nie idź prosto - zamiast tego, zmieniaj kierunek, idź po krzywej.

Odkrycie wskazuje na to, że ćwiczenia nie muszą być żmudne i męczące - wystarczy udać się na spacer i trenować w odpowiedni sposób.

Zobacz także